Telemetria zwiększy bezpieczeństwo na naszych drogach

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2018 13:12
Bezpieczeństwo na naszych drogach może poprawić się w znaczący sposób. Wszystko za sprawą polskich ekspertów, którzy wymyślili zastosowanie czarnych skrzynek w naszych autach.
Audio
  • Nowe technologie pomogą zwiększyć bezpieczeństwo na drogach (Stacja nauka/Czwórka)
Kamil Jakacki (Cartrack Polska), Krzysztof Gos (Akademia Bezpiecznej Jazdy)
Kamil Jakacki (Cartrack Polska), Krzysztof Gos (Akademia Bezpiecznej Jazdy)Foto: czwórka

liczba pi 1200.jpg
Światowy Dzień Liczby Pi. Bijemy rekord Guinnessa!

Na czym taki mechanizm polega i w jaki sposób możmy go wykorzystać w naszych samochodach? - Najpierw w aucie należy umieścić tzw. box: czarną skrzynkę niewielkich rozmiarów, która nie wpływa w żaden sposób ani na funkcjonowanie samochodu, ani na komfort kierowcy. Jej działanie jest podobne do czarnych skrzynek, które umieszczane są w samolotach z tą różnicą, że box-y w lotnictwie rejestrują głównie momenty krytyczne, a te zamontowane w naszych samochodach, będą zapamiętywały te informacje, które chcemy, żeby zostały zarejestrowane - mówił jeden z gości Patryka Kuniszewicza.

- Kluczowym mechanizmem, który umożliwia zbieranie i przesyłanie danych jest technologia telemetryczna. Dzięki niej informacje zgromadzone w czarnej skrzynce mogą zostać przeniesione (na odległość) do centrali, w której są przechowywane - precyzował ekspert.

Czym jest magistrala i szyna CAN? Jakie informacje na temat jazdy i stanu pojazdu mogą znaleźć się w czarnych skrzynkach i w jaki sposób pomoże to zwiększyć bezpieczeństwo na drogach? Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Goście: Kamil Jakacki (Cartrack Polska), Krzysztof Gos (Akademia Bezpiecznej Jazdy)

Data emisji: 15.03.2018

Godzina emisji: 12.15

ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Młodzi kierowcy. Jak nauczyć ich pokory?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2016 18:35
- Nastolatkowie już na kursach powinni pytać o wszystko, co ich nurtuje, czego nie są pewni. Nie robią tego, bo się wstydzą, wolą "kozaczyć" - mówił Tomasz Kulig.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Samochody elektryczne - przyszłość motoryzacji?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2017 10:34
Preferencje w zakresie podatku akcyzowego przy zakupie samochodów elektrycznych, bezpłatne parkowanie, możliwość jazdy buspasami - to tylko niektóre z rozwiązań przewidzianych w rządowym projekcie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Carsharing. Jak dzielić się samochodem z innymi?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2017 09:00
Samochód można wypożyczyć na kilka godzin, albo kilkanaście minut, by dojechać z punktu A do punktu B. - Istota carsharingu polega na samoobsługowym dzieleniu się dobrami, w tym przypadku autami, które udostępniane są przez operatorów usług - mówił Paweł Błaszczak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak rozwiązać problem korków ulicznych w centrach dużych miast?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2018 16:00
Według nowych przepisów od tego roku miejsca parkingowe mają być o 20 centymetrów szersze niż dotychczas. To dobra wiadomość dla właścicieli większych aut i rodziców małych dzieci, którzy często mają trudność ze swobodą ruchów. 
rozwiń zwiń