Natura 2000. Ochrona przyrody w całej Europie

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2018 18:03
21 maja przypada Europejski Dzień Obszarów Natura 2000. Program chroni cenne, zagrożone w skali całej Europy obszary przyrodnicze. To miejsca, o które trzeba wyjątkowo dbać.
Audio
  • Natura 2000 - na czym polega program? (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Aleksander Bolbot/Shutterstock.com

Unijna sieć Natura 2000 obejmuje ponad milion kilometrów kwadratowych na lądzie i morzu. Do stworzenia elementów tej sieci zobowiązały się wszystkie kraje członkowskie UE. - Program ma na celu ochronę wyjątkowo cennych siedlisk przyrodniczych oraz gatunków roślin i zwierząt - tłumaczył dr Łukasz Rejt z Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. - Od rezerwatów różni się to tym, że chronimy nie obszar, a konkretne siedlisko czy gatunek w danym obszarze.

Ideą Natury 2000 jest zachowanie pewnych walorów przyrody, nawet nie tyle dla nas, ile dla przyszłych pokoleń dr Łukasz Rejt

Miejsca należące do Natury 2000 są ogólnodostępne i mozna dowolnie z nich korzystać. Chodzi jedynie o to, by im nie szkodzić. - Jeśli u kogoś na działce znajduje się siedlisko objęte ochroną, pewne ograniczenia w użytkowaniu tego terenu mogą zostać wprowadzone. Natomiast na pozostałym obszarze można robić wszystko - mówił ekspert.

Komu ma służyć ten program i jak ta idea wprowadzana jest w życie? Co stanowi o wartości elementów objętych ochroną w ramach programu Natura 2000? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Kaja Zemła

Gość: dr Łukasz Rejt (Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska)

Data emisji: 21.05.2018

Godzina emisji: 12.12

kd

Czytaj także

Klisino: aleja lipowa i chrząszcz o zapachu piżma

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2015 15:50
W kolejnej odsłonie audycji "Hotspot" odwiedzimy między innymi aleję lipową w miejscowości Klisino na Opolszczyźnie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Drzewa, które… zmieniają płeć

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2017 15:04
Cis - drzewa tego gatunku rosnące w Wielkiej Brytanii zmieniają swoją płeć. Jak tamtejsi naukowcy doszli do tego odkrycia i czy to rzeczywiście jest możliwe?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skowronek - ptak z fryzurą na Jamesa Deana

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2018 11:29
- Skowronka nie spotkamy wśród drzew ani krzaków. On lubi otwarte przestrzenie, rozłożyste łąki - mówi Bartosz Popczyński z Centrum Edukacji Przyrodniczo Leśnej. 
rozwiń zwiń