Bajkowy, wypukły świat dla dzieci z dysfunkcją wzroku

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2018 13:13
Patrycja Zalejska i Kirył Konowałow od pewnego czasu pracują nad wyjątkowym projektem. Przeróżne materiały, faktury i kontrasty wykorzystują w bajkach dla dzieci niewidomych. 
Audio
  • Patrycja Zalejska i Kirył Konowałow opowiadają o swoich książkach dla niewidomych dzieci (Stacja Nauka/Czwórka)
Kołobajki
KołobajkiFoto: Oliwia Olczyk/Czwórka

Projekt "Kołobajki" to specjalne bajki dla dzieci niewidomych i niedowidzących. Jego autorzy stwierdzili, że teksty pisane alfabetem Braille'a to za mało i połączyli je z wyjątkowymi, przestrzennymi ilustracjami. 

- Wykorzystujemy kontrast sensoryczny, ale i kontrast kolorystyczny, dla dzieci niedowidzących - wyjaśnia Kirył Konowałow. - Materiały pozyskujemy z różnych źródeł. Można chodzić po sklepach, ale i szukać ich w internecie - dodaje. 

Zarys pierwszej autorskiej "Kołobajki" powstał w telefonie Kiryła. Hasła związane z morskimi przygodami spisał w swoim telefonie. Następnie nadał im formę opowieści pisanej trzynastozgłoskowcem. Jak sam przyznaje, było to dość karkołomne zadanie. Swoją przygodę z bajkami Patrycja Zalejska zaczęła zaś już 7 lat temu. Jak autorzy "Kołobajek" doszli do współpracy nad wspólnym projektem? Czy cieszy ich też praca nad adaptacjami? I jakimi "Kołobajkami" możemy się cieszyć już dziś? Zapraszamy do wysłuchania materiału Oliwii Olczyk. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał opracowała: Oliwia Olczyk 

Data emisji: 25.06.2018

Godzina emisji: 12.43

pj/kd

Czytaj także

Zagrożenia w sieci. Od czego zacząć "sprzątanie" internetu?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2018 16:44
Hejt, cyberbullying, seksting, grooming – to wszystko określenia na różne formy przemocy, która dokonuje się w cyberprzestrzeni. Zostawia trwałe ślady w psychice. Poszkodowani płacą za nią wysoką cenę – od wykluczenia społecznego, aż po akty samobójcze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ugotuj mi tato" - przewodnik dla ojców po świecie kuchennej magii

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2018 15:58
"Ugotuj mi tato" to wspólny projekt zawodowego kucharza Tomasza Jakubiaka i profesjonalnej niani Joanny Jakubiak. Razem stworzyli kuchenny przewodnik nawet dla tych, którzy potrafią przygotować wyłącznie jajecznicę.
rozwiń zwiń