Pies - krwiodawca. Jak pupil może oddać krew?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2018 13:39
Najczęściej dowiadujemy się o tym dopiero, gdy nasz pupil jest w potrzebie. Tymczasem krew potrzebna jest dla psów z anemią, a także po wypadkach, urazach mechanicznych czy zatruciach. Dlatego czworonogi, podobnie jak ludzie, mają możliwość zostania krwiodawcami.
Audio
  • Pies też może i powinien zostać krwiodawcą. Jak to zrobić? (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Billion Photos/Shutterstock.com

Każdy zwierzak, który oddaje krew otrzymuje karmę energetyczną - tak, jak ludzie czekoladę. Ma także robione niezbędne badania: morfologię i biochemię. Katarzyna Suska 

- Krwiodawcami mogą być zwierzęta, które ukończyły pierwszy rok życia, są w pełni zdrowe, szczepione i ważą przynajmniej 25 kilogramów - mówiła Katarzyna Suska, technik weterynarii. - Podobnie, jak u ludzi, czworonogi również mają określone grupy krwi. W przypadku kotów jest ich tylko trzy, ale w przypadku psów nieco więcej. Jeśli jednak pies nigdy nie miał przetaczanej krwi, możemy to zrobić bez jej oznaczania - tłumaczyła ekspertka.

Jak wygląda pobranie krwi u czworonogów i w jaki sposób powinniśmy przygotować naszych przyjaciół do zabiegu? Czy długo dochodzą po nim do siebie? O tym w nagraniu materiału reporterskiego Oliwii Olczyk.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Mateusz Kulik

Data emisji: 7.09.2018

Godzina emisji: 14.42

kd/pj

Czytaj także

Dlaczego warto wychowywać dzieci ze zwierzętami?

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2017 14:29
Jak pokazują badania, obecność zwierząt w domu ma szczególnie dobry wpływ na dzieci. - Gdyby nie zwierzęta w naszym życiu, byłoby ono puste. I to nie tylko psy, koty konie, ale także patyczaki, myszki czy rybki - opowiadała weterynarz Małgorzata Głowacka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podróżowanie z psem i kotem. Robisz to dobrze?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2018 17:32
Majowe weekendy oraz sezon wakacyjny sprzyjają podróżom. Co zrobić z naszym podopiecznym, gdy ruszamy na wyprawę?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Cały świat na 10 łap". Bo psy uwielbiają podróże!

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2018 14:09
- Chcę propagować ideę zabierania psów ze sobą na wakacje. Niestety, to w Polsce wciąż nie jest proste, bo jeszcze nie wszędzie można wejść z czworonogiem - tłumaczyła w Czwórce Joanna Olszewska, podróżniczka i promotorka spędzania czasu ze zwierzętami.
rozwiń zwiń