Ekologia, sztuka, sport i design mają w Lublinie ten sam adres

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2018 15:27
- Już sam budynek jest wyjątkowy. Goście, którzy nas odwiedzają, mówią, że niewiele jest takich miejsc w Europie - mówił dyrektor Centrum Spotkania Kultur Piotr Franaszek. 
Audio
  • Centurm Spotkania Kultur w Lublinie - tu koncertuje Seal, poleca je amerykański Vogue, a na jego dachu dba się o przyszłość zdrowych pszczół (Stacja nauka/Czwórka)
Dziennikarz Czwórki Patryk Kuniszewicz i Marcin Sudziński - pszczelarz, koordynator Miejskiej Pasieki Artystycznej na dachu Centrum Spotkania Kultur
Dziennikarz Czwórki Patryk Kuniszewicz i Marcin Sudziński - pszczelarz, koordynator Miejskiej Pasieki Artystycznej na dachu Centrum Spotkania KulturFoto: Monika Rokicka

- Historia budynku jest długa. W czasach PRL-u wymyślono, że w tym miejscu powstanie największa w Polsce scena operowa. W tak małym mieście, jak Lublin było to absurdalne i ostatecznie budowa stanęła na... czterdzieści lat - mówił gość Czwórki. - Mieszkańcy nazwali budynek "Teatrem w budowie". W tym stanie funkcjonował aż do 2016 roku, kiedy udało nam się zakończyć prace remontowe i otworzyć go dla odwiedzających.

- To miejsce dla każdego, bo kulturę traktujemy tu bardzo szeroko. Uważamy, że to sposób na życie. Jest każdą aktywnością, która wyróżnia człowieka - opowiadał dyrektor CSK.

W kieszeni sali operowej chcemy zainstalować ściankę wspinaczkową, na dachu znajdują prawdziwy ogród i ule. Przestrzeń zaaranżowana jest zarówno dla fanów skateboardingu, jak i dla tych, którzy chcą odpocząć czytając książkę Piotr Franaszek

W jaki sposób architektura nawiązuje do wieloletniej historii "Teatru w budowie" i co wyróżnia ją na tle innych europejskich budynków promujących kulturę? Jak połączył mieszkańców Lublina - miłośników sztuki, ekologii i sportu? Co oprócz żywej natury możemy obejrzeć, usłyszeć, dotknąć i posmakować w CSK? Jak pszczołom żyje się na dachu w centrum dużego miasta? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Goście: Piotr Franaszek (dyrektor Centrum Spotkania Kultur w Lublinie), Barbara Wybacz (zastępca dyrektora ds. programowych w Centrum Spotkania Kultur), Marcin Sudziński (pszczelarz, koordynator Miejskiej Pasieki Artystycznej na dachu Centrum Spotkania Kultur)

Data emisji: 22.08.2018

Godzina emisji: 12.12

ac

Czytaj także

Schronisko dla roślin - jak działa takie miejsce?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 11:25
Czasem naszym roślinom brakuje słońca, czasem mają za dużo wody. Gdy zaczynają więdnąć, najczęściej po prostu je wyrzucamy. Ale, jak przekonuje Katarzyna Dziedzic, współzałożycielka Schroniska dla roślin, jest sposób na to, by dać im drugie życie i dobry dom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Historia pszczół" - nienużąca pogadanka o pszczołach

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2018 11:59
To nie jest podręcznik do nauki o owadach. Opowieść snuta trójtorowo zabiera nas w podróż do 1857, 2007 i 2097 roku. Te lata łączy los pszczół - opowieść trudna, niezwykła i edukacyjna. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Weźmij miodu" dla choleryka i melancholika

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2018 11:00
- W książce Stanisława Czernieckiego z 1682 roku, najstarszej polskiej książce kucharskiej, miód występuje tylko cztery razy - mówi Piotr Zwierzchowski, ekspert z Muzeum Króla Jana III w Wilanowie. - Wbrew pozorom świadczy to jego ogromnej popularności - dodaje. 
rozwiń zwiń