Światło ogni, pochodni i zniczy

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2019 14:17
Światło zawsze wiązało się z wiarą w życie pozagrobowe, ale to, w jakiej formie było przynoszone na cmentarze, uległo ogromnej zmianie. 
Audio
  • Skąd się wzięły znicze? (Stacja Nauka/Czwórka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: pixabay.com/goszka

- Zwyczaj przynoszenia ognia na groby bliskich zaczął się już bardzo dawno. Słowianie czcili właśnie w taki sposób przodków - rozpalali ognie na ich mogiłach - mówi Małgorzata Jaszczołt kustoszka i etnografka z Państwowego Muzeum Etnograficznego.  - Te ognie były rozpalane również w innych miejscach, np. na rozstajach dróg. Ogień był bardzo istotnym elementem obrzędu, który określa się "Dziady". 

Dziady były obchodzone przez Słowian nie tylko w okresie jesiennym. Ten zwyczaj towarzyszył wszelkim przesileniom - wiosennemu, letniemu, jesiennemu i zimowemu. Wierzono, że w takich momentach dusze schodzą na ziemię. 

- Ognie palono na rozstajach dróg, bo uważano, że są i dobre, i złe dusze - ogień miał w pewien sposób odstraszać demony - wyjaśnia ekspertka. - Pojawienie się zniczy to sprawa trochę tajemnicza - na pewno wiąże się z paleniem ogni. 

Pierwsze wzmianki o zniczach znajdujemy w źródłach z XIX wieku. - Przypuszczamy, że zaczęło się od świeczek w okresie międzywojennym, potem pojawiły się znicze - mówi rozmówczyni Weroniki Puszkar. 

Czy wszystkich było stać na woskowe świece? Jak były wytwarzane gliniane znicze? Kiedy pojawiły się szklane? O tym w nagraniu materiału reporterskiego, który przygotowała Weronika Puszkar.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 1.11.2018

Godzina emisji: 12.22

pj/ac

Czytaj także

Chemia w zniczach. Jak wpływa na nasze zdrowie?

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2018 17:44
Najlepsze są świece wytwarzane ze składników naturalnych. Najgorsze - ze słabej gatunkowo parafiny. Czy wszystkie znicze są neutralne dla naszego zdrowia?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zmniejszyć ilość śmieci na cmentarzach po Wszystkich Świętych?

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2019 16:48
Po 1 listopada na cmentarzach pojawi się mnóstwo odpadów: wypalonych plastikowych zniczy, sztucznych kwiatów, a nawet… pustych opakowań po słodyczach.
rozwiń zwiń