X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Światło ogni, pochodni i zniczy

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2019 14:17
Światło zawsze wiązało się z wiarą w życie pozagrobowe, ale to, w jakiej formie było przynoszone na cmentarze, uległo ogromnej zmianie. 
Audio
  • Skąd się wzięły znicze? (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/goszka

- Zwyczaj przynoszenia ognia na groby bliskich zaczął się już bardzo dawno. Słowianie czcili właśnie w taki sposób przodków - rozpalali ognie na ich mogiłach - mówi Małgorzata Jaszczołt kustoszka i etnografka z Państwowego Muzeum Etnograficznego.  - Te ognie były rozpalane również w innych miejscach, np. na rozstajach dróg. Ogień był bardzo istotnym elementem obrzędu, który określa się "Dziady". 

Dziady były obchodzone przez Słowian nie tylko w okresie jesiennym. Ten zwyczaj towarzyszył wszelkim przesileniom - wiosennemu, letniemu, jesiennemu i zimowemu. Wierzono, że w takich momentach dusze schodzą na ziemię. 

- Ognie palono na rozstajach dróg, bo uważano, że są i dobre, i złe dusze - ogień miał w pewien sposób odstraszać demony - wyjaśnia ekspertka. - Pojawienie się zniczy to sprawa trochę tajemnicza - na pewno wiąże się z paleniem ogni. 

Pierwsze wzmianki o zniczach znajdujemy w źródłach z XIX wieku. - Przypuszczamy, że zaczęło się od świeczek w okresie międzywojennym, potem pojawiły się znicze - mówi rozmówczyni Weroniki Puszkar. 

Czy wszystkich było stać na woskowe świece? Jak były wytwarzane gliniane znicze? Kiedy pojawiły się szklane? O tym w nagraniu materiału reporterskiego, który przygotowała Weronika Puszkar.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 1.11.2018

Godzina emisji: 12.22

pj/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Chemia w zniczach. Jak wpływa na nasze zdrowie?

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2018 17:44
Najlepsze są świece wytwarzane ze składników naturalnych. Najgorsze - ze słabej gatunkowo parafiny. Czy wszystkie znicze są neutralne dla naszego zdrowia?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zmniejszyć ilość śmieci na cmentarzach po Wszystkich Świętych?

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2019 16:48
Po 1 listopada na cmentarzach pojawi się mnóstwo odpadów: wypalonych plastikowych zniczy, sztucznych kwiatów, a nawet… pustych opakowań po słodyczach.
rozwiń zwiń