Stereotypy kontra rzeczywistość. "Mam HIV i zamierzam dożyć późnej starości"

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 12:44
Każdego dnia w Polsce 3 osoby dowiadują się, że są zarażone wirusem HIV. Według raportu NIK tylko w ciągu ostatnich sześciu lat liczba chorych podwoiła się, a w ciągu ostatnich 34 lat na chorobę wywołaną tym wirusem zmarło w naszym kraju ponad 1400 osób.
Audio
  • Jak wygląda życie z HIV? Jakie stereotypy dotyczą HIV? (Strefa Prywatna/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: forma82/Shutterstock.com

pacjent lekarz diagnoza 1200.jpg
HIV. Co powinniśmy wiedzieć na jego temat?

- Byłam narkomanką iniekcyjną, to była droga mojego zakażenia. To było w 1988 roku, wtedy był problem z zakupieniem strzykawek - wspomina w "Strefie Prywatnej" Asia, która żyje z wirusem HIV od ponad 30 lat. - Potem wszystko się zmieniło, i gdy wiedza o HIV stała się bardziej powszechna, strzykawki rozdawano nam na ulicach. Ale w latach 80 ci, którzy nie dali rady kupić strzykawki, musieli pożyczać. I ja tak zrobiłam, choć wiedziałam, że osoba, od której biorę strzykawkę, jest zakażona. Z premedytacją wstrzyknęłam sobie kompot zakażoną igłą.

O zakażeniu dowiedziała się 16 lutego, rok później. I doskonale pamięta ten moment. - Doktor, która przekazywała mi diagnozę, powiedziała, że zostało mi dwa lata życia. Zawalił mi się świat, ale tak to wtedy było. Nie było leków, a na temat wirusa niewiele wiedziano - wspominała Asia. Ale przeżyła jeszcze 15 lat, zanim na dobre zerwała z nałogiem. - Część rodziny się ode mnie odsunęła. Choroba zweryfikowała też znajomych i przyjaciół - mówiła Asia.

laboratorium krew 1200.jpg
"Trąd XXI wieku". Czy czeka nas epidemia HIV?

Dziś problem dotyczy przede wszystkim ludzi młodych, spośród których wielu nie zna dróg zakażenia HIV, a część może nawet nie wiedzieć, że jest zarażona - informuje Polska Fundacja Pomocy Humanitarnej Res Humanae. - Częstą pierwszą reakcją po diagnozie jest pytanie: czy muszę już zakończyć swoje sprawy? To przejaw strachu, który wynika z porażająco niskiego poziomu wiedzy na ten temat, operowanie stereotypami bardzo utrudnia sprawę. Nawet sami lekarze, gdy dowiadują się, że pacjent jest zakażony, zakładają drugą parę rękawiczek, albo odsyłają go do innych przychodni - mówiła Irena Przepiórka ze Stowarzyszenia Wolontariuszy Wobec AIDS. A jak, podkreślał Przemysław Nowakowski ze Społecznego Komitetu ds. AIDS, najważniejsza jest edukacja, zwłaszcza seksualna, której wciąż brakuje. - Edukacja szkolna powinna być na wysokim poziomie i dotyczyć w dużym stopniu konsekwencji zachowań potencjalnie niebezpiecznych - mówił ekspert.

W jaki sposób przebiega choroba, kiedy występują objawy i jak wygląda życie osób zarażonych tym wirusem? Jak zmienia się codzienność po diagnozie? Gdzie i kiedy warto się badać? Jak wygląda terapia i czy z wirusem można dożyć późnej starości? Czy dziecko w rodzinie, gdy jedno z rodziców jest chore, ma szansę być w pełni zdrowe? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.  

A ile o HIV i AIDS wiedzą słuchacze Czwórki? To w sondzie sprawdziła Marta Hoppe.  

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Asia (od 30 lat żyje z wirusem HIV), Irena Przepiórka (Stowarzyszenie Wolontariuszy Wobec AIDS), Przemysław Nowakowski (Społeczny Komitet Ds. AIDS)

Data emisji: 2.12.2019

Godzina emisji: 20.08

kd/ac

Czytaj także

Zakwaszenie organizmu? ”Ta choroba nie istnieje”

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2018 16:08
Obniżenie poziomu Ph w organizmie popularnie nazywane jest "zakwaszeniem". A objawy, wiązane z nim w społecznej świadomości, wynikać mogą z niewłaściwego sposobu odżywiania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szczepić czy nie szczepić - czy zagrożone jest zdrowie publiczne?

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2018 17:47
Jedni twierdzą, że szczepienia są szkodliwe i niepotrzebne, a nakłanianie do nich wynika ze zmowy firm farmaceutycznych. Inni przestrzegają przed poważnymi, epidemiologicznymi konsekwencjami nieszczepienia dzieci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odra powraca. Czy czeka nas epidemia?

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2018 19:46
- W Europie obserwujemy ogromny, kilkusetprocentowy wzrost zachorowań na odrę. Pojawiły się również zgony z powodu tej choroby - mówi dr Iwona Paradowska-Stankiewicz w rozmowie z Czwórką.
rozwiń zwiń