Matura 2020. Rachunek prawdopodobieństwa uczyni z nas mistrza przewidywania

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2020 17:40
Nawet jeśli naszym życiem rządzi przypadek, to wszystko, co losowe da się wyznaczyć matematycznie. Rachunek prawdopodobieństwa to ta część matematyki, którą kojarzymy z loteriami. Czy zatem dzięki znajomości tej gałęzi matematyki uda nam się wygrać w Lotto?
Audio
  • Rachunek prawdopodobieństwa, czyli jak za pomocą matmy przewidzieć przyszłość (Stacja nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

- Szansa oczywiście jest. Musimy jedynie kupić 14 milionów losów, a każdy z nich musiałby zawierać inną konfigurację numerów. Mamy wtedy stuprocentową pewność na wygraną - mówiła Kamila Łyczek, doktorantka UW, redaktor miesięcznika "Delta" i nauczycielka matematyki.

Rachunek prawdopodobieństwa może jednak sprawdzić się w innych grach liczbowych. Pewne małżeństwo w Stanach Zjednoczonych w ciągu dziewięciu lat wzbogaciło się o 26 milionów złotych, bo policzyli, jak zrobić pewne rzeczy, by zmaksymalizować swoją szansę na wygraną. Nauka matematyki dosłownie może się opłacać. 

Jak opanować rachunek prawdopodobieństwa? Na maturze możemy spodziewać się zadania z rzutu kostką czy monetą. W przypadku rzutu kostką każdy wynik jest prawdopodobny. Jeżeli zależy nam, by wypadła liczba 4 lub 2, to będziemy cieszyć się z wygranej w dwóch na sześć przypadków (2/6). A co z rzutem dwoma kostkami? - Największe prawdopodobieństwo mamy na otrzymanie liczby 7. Spróbujmy rozpisać sobie te konfiguracje - radziła. 

Najprościej zrobić to za pomocą tzw. drzewka. A oto zadanie na dziś:

Jak gruba musi być moneta, by szansa na upadnięcie na swojej krawędzi wynosiła 1/3? Odpowiedź już niebawem w "Stacji nauka".

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Gość: Kamila Łyczek (doktorantka UW, redaktor miesięcznika "Delta" i nauczycielka matematyki)

Data emisji: 7.04.2020

Godzina emisji: 12.26

ac

Czytaj także

Jak zarobić milion, rozwiązując równania?

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2018 15:40
Wydawałoby się, że w matematyce nie ma już nic do odkrycia. Tymczasem według naukowców z Instytutu Matematycznego Claya jest co najmniej siedem tzw. problemów milenijnych, z którymi świat nauki nie potrafi sobie poradzić. Jeśli komuś się uda, dostanie za to milion dolarów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzień Liczby Pi - podstawy wszechświata

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 14:00
W ramach obchodów Dnia Liczby Pi oraz Dnia Otwartego na Politechnice Łódzkiej odbyła się oficjalna próba bicia rekordu Guinnessa na najdłuższy łańcuch z osób tworzących rozwinięcie liczby pi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak tworzyć gry komputerowe? "Bez matematyki to nie wyjdzie"

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2019 16:34
- Deszcz, silny wiatr, czy poruszający się ludzie - to elementy gier komputerowych, wymagające znajomości bardzo złożonych zagadnień matematycznych - tłumaczył prof. Piotr Bała.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe badania. Sprawdź, czy umrzesz w ciągu 10 lat

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 20:27
Niemieccy naukowcy opracowali test krwi, na podstawie którego są w stanie sprawdzić, czy w ciągu następnych 10 lat umrzemy.
rozwiń zwiń