Emolienty, proteiny i humektanty - jak wygrać z suchymi włosami?

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2020 09:13
Chcąc przywrócić naszym włosom blask i zdrowie, najczęściej decydujemy się na zmianę fryzury, czyli ich drastyczne skrócenie. Okazuje się jednak, że właściwa pielęgnacja też może dać doskonałe, nieoczekiwane rezultaty. Jak to zrobić? Poznajcie PEH.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: EpicStockMedia/ Shutterstock

shutterstock facet lustro łysienie 1200.jpg
Stres, geny, kiepski fryzjer - co sprawia, że łysiejemy?

By prawidłowo odżywiać włosy trzeba zaprzyjaźnić się z pojęciem tzw. równowagi PEH. To skrót od słów: proteiny, emolienty i humektanty. - To tak samo jak z dietą: chodzi o to, by zachować równowagę między jej składnikami. Każdy z nas w innym stopniu ich potrzebuje, bo nasze włosy są różne - tłumaczyła w rozmowie z Czwórką Emilia Fiedorowicz. - Należy rozpoznać, czego brakuje naszym włosom i ten właśnie składnik uzupełnić.

Posłuchaj
04:29 2020_07_02-12-47-50_CZWÓRKA_PEH.mp3 Równowaga PEH - co warto wiedzieć i jak ją stosować? (Stacja Nauka/Czwórka)

shutterstock makijaż permanentny brwi kosmetyczka 1200.jpg
Makijaż permanentny. Kto może się poddać temu zabiegowi i jak się za to zabrać?

Jak to zrobić i na które sygnały, wysyłane przez nasze włosy zwracać uwagę? - Wystarczy je obserwować. Jeśli są spuszone, najczęściej brakuje im emolientów, bo to substancje natłuszczające i wygładzające, jak oleje i silikony. Gdy nasze włosy wyglądają, jakby były "przetłuszczone", oznacza to, że emolientów mamy za dużo - tłumaczyła Emilia Fiedorowicz w rozmowie z Agatą Nowotnik. - Włosy pozbawione protein będą po prostu słabe. Proteiny wzmacniają nasze włosy i - chwilowo - odbudowują ich ubytki. Humektanty to zaś po prostu nawilżacze, które należy stosować, gdy nasze włosy są suche.

Czytaj także:

Przy wyborze kosmetyków do włosów warto czytać listę składników umieszczoną na etykiecie produktu. - Składniki te umieszczone są malejąco. Te, których jest najwięcej, będą więc na szczycie listy. Im mniej potrzebnego nam składnika w naszym kosmetyku, tym słabiej będzie on działał - mówiła Emilia Fiedorowicz.

Jak wymieniała, w składach proteiny zaznaczone są najczęściej poprzez dodanie słowa "hydrolized", czyli "hydrolizowany". - W kosmetykach występują m.in. proteiny jedwabiu - wymieniała rozmówczyni Czwórki. - Emolienty najczęściej będą miały końcówkę "oil", oznaczającą "olej", czy "butter", jak "masło". Do humektantów zaliczamy m.in. aloes, miód. Ważne jest, by unikać zawartości m.in. alkoholi w składzie kosmetyków. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz 

Data emisji: 02.07.2020

Godzina emisji: 12.30

kd

Czytaj także

Chrom - pierwiastek chemiczny dla łasuchów

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 14:49
Chrom nie tylko przyspiesza spalanie tłuszczów, ale też pomaga obniżyć poziom cukrów we krwi. - Co prawda nie działa jak magiczna różdżka, ale w połączeniu z aktywnością i zbilansowaną dietą może uczynić cuda - przekonuje  dietetyk Magdalena Czyrynda-Koleda.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cukier. Brązowy uzależnia jak biały

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 16:30
Pojęcie "cukier" jest bardzo szerokie. Przede wszystkim kojarzy się z białą, krystaliczną substancją, ale może też występować jako jeden z węglowodanów. Jak je rozróżnić?
rozwiń zwiń