Stres, geny, kiepski fryzjer. Co sprawia, że łysiejemy?

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2020 16:40
Zła pielęgnacja, niewłaściwa dieta. Leki, geny, stres, a nawet intensywne treningi - to wszystko ma wpływ na kondycję naszych włosów. - Przyczyn utraty włosów jest tyle, ilu pacjentów. Dlatego trycholog działa trochę jak detektyw - mówi Anna Mackojć z Instytutu Trychologii.
Audio
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: And-One/Shutterstock.com

Łysienie o podłożu genetycznym jest bardzo podstępne. Bo włosy nie tyle nam wypadają, co kurczy się meszek Anna Mackojć

Łysienie w genach. Wygrane bitwy, przegrana wojna

Walczyć z wypadaniem włosów można tylko wówczas, gdy znamy jego przyczyny. Niestety, bardzo wiele osób trafia do trychologa zbyt późno, co zdecydowanie obniża szansę na podjęcie skutecznej terapii. - Badanie rozpoczynamy od sprawdzenia skóry głowy. Mamy do tego specjalne urządzenie, które przypomina mikroskop, ale służy do prześwietlania cebulek włosowych. Dzięki temu uzyskujemy obraz stanu organizmu i możemy określić źródło choroby - wyjaśnia gość Czwórki. - O ile to kwestia niedoboru witamin albo złej pielęgnacji, o tyle problem jest łatwy do rozwiązania. Ale kiedy w grę wchodzą geny, zaczynają się schody, bo w tej wojnie można opóźnić efekty, ale nie da się jej całkowicie wygrać - przyznaje.    

Czytaj także
łosoś free1200.jpg
Łosoś jest toksyczny, a jednak lepszy niż fastfood

Łysienie psychogenne. Włos też się stresuje

Inną formą utraty włosów jest łysienie psychogenne spowodowane stresem. - To dotyka każdą grupę wiekową. Nawet dzieci - ostrzega Anna Mackojć . - Na szczęście dysponujemy technologią, która sprawia, że te włosy odrastają - mówi.

Kiedy włosy "się gubią"

Jak pokazują badania, Polacy należą do czołówki łysiejących narodów, a utrata włosów dotyczy zarówno kobiet i mężczyzn. - Zaalarmować nas powinna sytuacja, w której sami dostrzegamy utratę włosów. I nie chodzi o to, że kilka z nich zostaje nam na szczotce, tylko że gubimy je w wannie, na poduszce, albo ściągamy z płaszcza - mówi ekspert i tłumaczy, co problemy z włosami mówią o naszym zdrowiu, co dla poprawy ich kondycji możemy zrobić sami w domu i jak pielęgnować łysinę.

Czytaj także
makijaż 1200.jpg
Makijaż permanentny. Kto może się poddać temu zabiegowi i jak się za to zabrać?

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Anna Mackojć (trycholog i biotechnolog z Instytutu Trychologii)

Data emisji: 19.02.2020

Godzina emisji: 14.07

kul/ac


Czytaj także

Stres - jest z nami od dziecka. Jak go pokonać?

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2018 09:00
- Stres jest zupełnie naturalnym elementem naszego życia. Jeśli podchodzimy do czegoś nowego, to musimy zawsze być troszeczkę zestresowani, ponieważ jest to warunek mobilizacji - mówi Joanna Godecka, terapeutka. Kiedy więc jest niepotrzebny i jak sobie z nim radzić? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pacjencie szanuj zdrowie... innych pacjentów

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2020 17:00
Kolejki do specjalistów nie maleją, a jednym z powodów takiej sytuacji są pacjenci, którzy nie odwołują swoich wizyt i na nie nie przychodzą. W ciągu roku zdarza się to aż 17 milionów razy. Czy kary mogą uzdrowić polską służbę zdrowia i skrócić kolejki? 
rozwiń zwiń