To nosem szukamy partnerów

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2020 15:14
Drugą osoba może nam się spodobać na podstawie zapachu, od niego może zależeć czy kogoś polubimy, czy będziemy chcieli kontynuować znajomość. 
Jak twierdzą eksperci, perfumami powinno się spryskiwać miejsca, które raczej nie przychodzą nam od razu na myśl.
Jak twierdzą eksperci, perfumami powinno się spryskiwać miejsca, które raczej nie przychodzą nam od razu na myśl. Foto: Fotobyjuliet/Shutterstock.com

shutterstock dziewczyna ruda 1200.jpg
Skąd się biorą rude włosy?

Dzięki zapachowi drugiego człowieka jesteśmy w stanie odczytać wiele informacji na jego temat. - Przede wszystkim możemy się dowiedzieć czy dana osoba dba o higienę czy nie. Ma to kluczowe znaczenie, ale nie jedyne - mówi kosmetolog Katarzyna Miłosek. - Intensywność woni drugiego człowieka zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od diety, hormonów, tego czy się stresujemy, czy przyjmujemy jakieś leki, ale także od wieku, koloru skóry, a nawet od płci - dodaje. 

Posłuchaj
04:08 czwórka stacja nauka 25.08.2020 zapach.mp3 O zapachach i ich wpływie na nasze życiowe wybory opowiada kosmetolog Katarzyna Miłosek (Stacja Nauka/Czwórka)

Mamy 3 typy podstawowych zapachów:

  • zapach biologiczny czyli taki podstawowy, osobniczy , związany ze stanem zdrowia , przyjmowanymi lekami, hormonami
  • zapach socjalny jest warunkowany miejscem zamieszkania, warunki w jakich żyjemy
  • zapach wolnego wyboru - czy korzystamy z rożnych zapachowych kosmetyków czy perfum

Jak się okazuje woń zdradza także płeć i wiek człowieka. - Inaczej pachnie niemowlę, inaczej osoba starsza. Ma to związek z pracą układu hormonalnego, szczególnie gruczołów łojowych i potowych, a także aktywnością bakterii - wyjaśnia rozmówczyni Agaty Nowotnik. - U osób starszych skóra wolniej się odnawia - dodaje. 

Feromony pomagają nam wybrać partnera, którego genom będzie takim dopasowaniem do naszego Katarzyna Miłosek

Zapach drugiej osoby to jeden z czynników, przez które wybieramy naszego partnera
dopasowujemy się zapachowo. - Nasz nos reaguje na feromony - mówi ekspertka. - To substancje bezzapachowe, wytwarzane przez gruczoły dokrewne. One pobudzają podwzgórze, przez to zwiększa nam się zainteresowanie drugą osobą. Nie istnieje jeden uniwersalny zapach, który podobałaby się każdej osobie - dodaje. 

Każdy z nas zapachy odczuwa inaczej. Dla jednej osoby dany zapach będzie przyjemny, dla innej już nie. Może mieć to związek z pamięcią zapachową. - Często podobają nam się zapachy, które kojarzą się nam z czymś przyjemnym - podkreśla specjalistka. - Zapachy możemy zapamiętywać to jeden z fenomenu naszego organizmu, jeszcze nie do końca zbadany. Potrafimy przywołać zapachy sprzed lat, i dobre, i złe - dodaje. 


***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Agaty Nowotnik

Data emisji: 25.08.2020

Godzina emisji: 12:45

pj

Czytaj także

Jawa czy sen? To omamy hipnagogiczne - mogą dopaść każdego

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2020 15:08
Procesom zasypiania i budzenia się mogą towarzyszyć omamy, są podobne do snów, ale bardziej żywe, realistyczne i raczej bez narracji. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mrożona kawa - wybierz ulubioną i zacznij z nią dzień

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2020 11:07
Upały różnie działają na ludzi, jednych pchają do przeróżnych aktywności, inni najchętniej przeleżeliby cały dzień w hamaku. Dla wszystkich doskonałym początkiem dnia będzie mrożona kawa, a można ją przygotować na wiele sposobów. 
rozwiń zwiń