Zabraknie atomów na bity. Czy to informacyjna katastrofa?

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2020 13:17
Badacze z Portsmouth wysnuli hipotezę, że może nam się skończyć miejsce do przechowywania danych. Po prostu zabraknie atomów. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Kamil Urban

nastolatki szkoła uczniowie media społecznościowe smartfony 1200.jpg
Lo-Fi szybsze od Wi-Fi, podobne do bluetootha

Ludzkość tworzy coraz więcej danych, a prędkość ich wytwarzania rośnie z roku na rok, w dłuższej perspektywie do przetworzenia i przechowania ich będziemy potrzebowali więcej energii niż obecnie produkujemy, a masa przechowywanej informacji będzie stanowiła połowę masy Ziemi.

Posłuchaj
04:38 czwórka stacja nauka 27.08.2020.mp3 Czy zabraknie nam miejsca na cyfrowe dane? - odpowiada Bartłomiej Balcerzak z Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Wielu z nas nie wie, że zapisywane cyfrowe dane zajmują fizycznie miejsce. - To uzasadniony naukowo fakt - przekonuje Bartłomiej Balcerzak z Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych.- Istnieją nawet wzory matematyczne pozwalające obliczyć ile bitów informacji przechowywać może atom, albo 1 gram dla określonego nośnika. Wyliczano takie wartości dla DNA i różnych technik przechowywania - ta wartość to 10 do 63 potęgi - dodaje. 

10 do 63 potęgi to wartość najwyższa dla jednego punkcika przestrzeni danych według najlepszych parametrów naszego wszechświata. - Więcej atomów po prost nie ma - mówi ekspert. - Dotychczasowa technologia nie zbliża się do tej maksymalnej, określonej naukowo wielkości. Co roku produkuje się około 2,5 kwintyliona bitów (czyli to jest 2,5 razy 10 do 18 potęgi), to liczba tak wielka, że ciężko sobie to wyobrazić - dodaje. 

Bartłomiej Balcerzak teoretyzuje jednak, że jeśli założymy, że obecne trendy generowania danych będą utrzymane, a dalszy rozwój technologii będzie przebiegał w taki sam sposób, to w którymś momencie dojdziemy do takiego punktu, że nie będziemy mieli już po prostu wystarczająco fizycznej możliwości, żeby zapisać informacje, które generujemy. 

Dziś przechowywanie danych jest tanie i cyfrowe informacje możemy przechowywać w dużych ilościach. Taki stan może trwać jeszcze kilkaset lat - według wyliczeń naukowców z Portsmouth dokładnie 350 lat. Nie możemy jednak zapominać, że 350 lat to mnóstwo czasu i wiele rzeczy może się wydarzyć. Informacja jest zasobem i trzeba z niej korzystać rozsądnie. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotował: Maciej Wójcik 

Data emisji: 27.08.2020

Godzina emisji: 12.35

pj

Czytaj także

95-lecie Polskiego Radia. Tak kiedyś pracowali radiowcy

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2020 14:04
W 2020 roku mija 95-lecie Polskiego Radia. Zaglądamy więc za kulisy radiowych studiów i zdradzamy wam, jak powstają materiały, które usłyszeć potem możecie na naszej antenie. - Przed laty radiowiec był trochę jak DJ. Jego praca wyglądała podobnie - mówił inż. Stefan Kruczkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na ratunek miejskim owadom - zgaśmy latarnie

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2020 10:20
Sytuacja owadów w miastach jest naprawdę poważna. Według wyliczeń naukowców z niemieckiego Centrum Badań nad Różnorodnością tylko w ciągu ostatniego ćwierć wieku liczba owadów na świecie zmniejszyła się aż o 24 procent. 
rozwiń zwiń