Lo-Fi szybsze od Wi-Fi, podobne do bluetootha

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2020 07:20
Jeden z chińskich producentów opatentował smartfona z modułem Lo-Fi, który umożliwi nawet 100-krotnie wyższy transfer danych niż Wi-Fi.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Syda Productions

internet haker oszustwo 1200 shutt.jpg
Jak chronić dane w sieci? "Przestępcy wiedzą o tobie wszystko"

Lo-Fi to technologia podobna do bluetooth czy Wi-Fi. - Jednak, w przeciwieństwie do Wi-Fi, nie nie wykorzystuje on do komunikacji bezprzewodowej technologii radiowej, w zamian wykorzystuje światło, są to specjalne diody zainstalowane na budowie smartfona - wyjaśnia Maciej Gajewski ze SpidersWeb. - Lo-Fi działa na podobnej zasadzie jak pilot do telewizora starego typu - dodaje. 

Posłuchaj
08:16 czwórka top 25.08.2020.mp3 Czym jest Lo-Fi opowiadają eksperci z branży informatycznej (TOP/Czwórka)

Azjatycka firma Oppo zainstalowała moduły świetlne do wymiany informacji, opatentowała to urządzenie. Pokazali w swoim zgłoszeniu trzy miejsca, w których możliwe jest zamontowanie odbiornika Lo-Fi, przetwarzającego zmiany amplitudy światła na sygnał elektryczny, przesyłany później do samego moduł. - Sieci radiowe czy Wi-Fi podlegają interferencjom z otoczenia, natomiast Lo-Fi ma bardzo wysoką gęstość i ten sygnał jest bardzo odporny na zakłócenia - podkreśla specjalista. - Potrafi przesyłać dane znacznie szybciej i to połączenie będzie dużo stabilniejsze - dodaje. 

Czytaj także:

Pomysł Bella

Krzysztof Rojek z antyweb.pl zwraca uwagę, że sam pomysł na wykorzystanie światła jako medium nie jest nowy. - Jako pierwszy wpadł na niego Graham Bell - stworzył koncept teoretyczny przesyłania dźwięku za pomocą światła - mówi ekspert. - Obecnie mamy światłowody, natomiast bez obwoluty, którą jest światłowód, nie jesteśmy jeszcze w stanie przesyłać danych w postaci fali świetlnej. Takim patentem jest Lo- Fi - to teoretyczny koncept, który pozwala na przesyłanie informacji czy transport danych - tłumaczy. 

Mocne, a krótkie

Niewątpliwą zaletą Lo-Fi jest jego siła i szybkość. Niestety jego mankamentem jest niewielki zasięg - do 10 metrów. Oppo stawia tu jednak na niesamowitą prędkość wysyłania, transfer nawet 100-krotnie wyższy niż przy Wi-Fi. Oczywiście wszystko zadziała tylko wtedy, gdy obie osoby dysponują smartfonami z technologią Lo-Fi. 

- Mówi się o tej technologii w kontekście smartfonów, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by ją wykorzystać w kontekście innych urządzeń - zwraca uwagę Maciej Gajewski, Spidersweb. 

Czytaj także: 

Należy podkreślić, że Oppo zarejestrowało jedynie patent, a od tego daleka droga do upowszechnienia technologii. Krzysztof Rojek zwraca też uwagę, że czasem patenty rejestrowane są tylko po to, by inni producenci płacili za ich wykorzystanie. 

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Mateusz Fusiarz

Materiał: Mateusz Kulik

Data emisji: 25.08.2020

Godzina emisji: 18.15

pj

Czytaj także

Aktualizacja systemu. Jak technologia zmienia edukację?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 16:00
Odpowiedzi na to pytanie Patryk Kuniszewicz szuka na nowej wystawie w Centralnym Domu Technologii w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy gracze lepiej uczą się w szkole?

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2020 07:00
Przez wiele lat badacze próbowali udowodnić, że gry mają negatywny wpływ na dzieci i młodzież. Im więcej jednak czasu poświęcano analizom, tym bardziej zaskakujące pojawiały się wnioski. 
rozwiń zwiń