Supersoczewka - jednym spojrzeniem uruchamiasz smartfona

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2020 16:38
Pisanie wiadomości za pomocą wzroku, wyszukiwanie haseł w internecie jednym spojrzeniem - brzmi jak science fiction? Francuscy naukowcy udowadniają, że jest to możliwe. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/metamorworks

Francuzi jako pierwsi zaprezentowali soczewkę kontaktową, która umożliwia sterowanie tabletem, laptopem czy innymi urządzeniami za pomocą wzroku. Na razie jednak testy przeprowadzono na sztucznym oku.

- Urządzenie jest zrobione w kształcie soczewki, natomiast do samej soczewki, którą bezpiecznie można będzie założyć na oko, jeszcze długa droga - mówi Janusz Kamiński, ekspert nowych technologii.

Jak tłumaczy gość audycji, pokazane przez Francuzów rozwiązanie rzeczywiście sugeruje, że docelowa soczewka mogłaby pomagać w bezprzewodowym sterowaniu różnego rodzaju elektroniką, np. ekranami czy komputerami. Jednak jej konstrukcja zakłada wykorzystanie promieni lasera, który - jak wiadomo - dla oka bywa zabójczy i może doprowadzić do utraty wzroku.

Posłuchaj
04:39 _PR4_AAC_Soczewka_ 2020_09_23.mp3 W audycji rozmawiamy o wynalazku francuskich inżynierów (Stacja Nauka/Czwórka)

- Laser też służy do przeprowadzania operacji na oczach, natomiast w tym przypadku mówimy o wiązkach laserowych, które wychodzą z soczewki i są kierowane w miejsce, w które dany człowiek patrzy. Powstaje pytanie, co się stanie, gdy człowiek na chwilę mrugnie okiem i wiązka lasera uderzy od środka w powiekę - zastanawia się ekspert.

Podobny problem zauważa Sylwia Kijewska, ekspert ds. rozwoju optometrii z Medicover.  Jak mówi, ważne jest, żeby fale laserowe nie trafiały w siatkówkę oka. - Gdy promień lasera przejdzie przez jego różne elementy, to może dojść np. do poparzenia siatkówki. Poparzenia mogą również dotyczyć powiek - tłumaczy.

Czytaj także:

Obok niebezpieczeństwa związanego z wykorzystaniem lasera, równie ważną sprawą jest komfort i bezpieczeństwo noszenia soczewki. Janusz Kamiński zwraca uwagę, ze soczewka Francuzów jest po prostu za gruba. - Wszyscy ci, którzy noszą szkła kontaktowe, wiedzą jak ważne jest, żeby soczewka była jak najcieńsza i neutralna dla oka - mówi.

Według eksperta bezpieczniejszym i wygodniejszy rozwiązaniem mogą być okulary. - W takim wypadku z jednej strony zainstalowany byłby w nich czujnik na bieżąco monitorujący ruch naszej gałki ocznej, natomiast okulary posiadające nadajnik laserowy kierowałyby promienie laserowe w określone miejsce. To wydaje mi się bardziej realne do wykonania - mówi gość audycji.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Goście: Janusz Kamiński (ekspert nowych technologii), Sylwia Kijewska (ekspert ds. rozwoju optometrii, Medicover)

Data emisji: 23.09.2020

Godzina emisji: 12.46

aw

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stereotypy kontra rzeczywistość. "Mam HIV i zamierzam dożyć późnej starości"

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 12:44
Każdego dnia w Polsce 3 osoby dowiadują się, że są zarażone wirusem HIV. Według raportu NIK tylko w ciągu ostatnich sześciu lat liczba chorych podwoiła się, a w ciągu ostatnich 34 lat na chorobę wywołaną tym wirusem zmarło w naszym kraju ponad 1400 osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy popijanie leków sokami jest niezdrowe?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2020 14:41
Czy lekarstwa należy popijać wyłącznie wodą? W cyklu "Prawda czy mit" sprawdziliśmy, czy można popijać je na przykład sokami bądź herbatą, albo kawą? A może wcale nie trzeba popijać lekarstw?
rozwiń zwiń