Wiek psa będzie liczony na nowo?

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2020 14:20
Do tej pory przyjmowano, że każdy psi rok życia odpowiada siedmiu ludzkim. Naukowcy z uniwersytetu w San Diego przyjrzeli się genom tych czworonogów i ustalili, że w przeliczeniu roczne szczenię jest dużo starsze, niż moglibyśmy przypuszczać.
Nowe przepisy miałyby zostać wprowadzone na początku przyszłego roku
Nowe przepisy miałyby zostać wprowadzone na początku przyszłego rokuFoto: shutterstock.com/4 PM production

ptaki miasto 1200 shutter.jpg
Jak pandemia wpływa na miejskie zwierzęta?

- Jako lekarze widzimy zmiany we wszystkich układach wewnętrznych psów wcześniej, niż powinno to mieć miejsce, gdyby przelicznik "razy siedem" był prawdziwy - tłumaczyła Elżbieta Giza, weterynarz, neurolog psów i kotów.

Posłuchaj
03:37 2020_09_28-12-32-38_CZWÓRKA_NAUKA.mp3 Jak liczyć wiek psa? Są nowe metody (Stacja Nauka/Czwórka) 

buldog nuda pies zwierzęta 1200.jpg
Psi udar. Która rasa jest najbardziej narażona?

Dlatego naukowcy postanowili zbadać problem i w San Diego pod lupę wzięto 104 labradory do 16. roku życia. - Wzorzec starzenia psów jest zupełnie inny niż człowieka, bo nie jest prostoliniowy - mówił prof. Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. - Autorzy tej pracy tłumaczą to zmianami mechanizmu metylacji DNA. Na początku proces starzenia przebiega szybko, potem zwalnia - mówił ekspert.

Czytaj także:


czworka dzien kobiet zwierzeca polana 21.10.2016 1200x660.JPG
"Dobrzy ludzie adoptują psy ze schroniska"

Oznacza to, że roczny pies to właściwie już zupełnie dorosłe zwierzę. - Większość życia psa to w przeliczeniu na ludzki wiek - między "trzydziestką" a "pięćdziesiątką". Po 8. roku życia procesy starzenia gwałtownie przyspieszają, wszystkie procesy przebiegają szybciej i wówczas należy zwrócić szczególną uwagę na opiekę weterynaryjną nad pupilem - tłumaczyła Elżbieta Giza. 

Ile prawdy jest w stwierdzeniu, że pierwszy rok życia zwierzęcia to 15 lat życia człowieka? - Nic w nauce nie jest ostateczne, ale to prawdopodobne - potwierdzają eksperci. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Szymon Majchrzak

Data emisji: 28.09.2020

Godzina emisji: 12.40

kd/kul

Czytaj także

Bioróżnorodność. Musimy ją pielęgnować

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2017 14:10
Naukowcy ostrzegają, że przekształcamy środowisko Ziemi tak dalece, iż weszliśmy w kolejną epokę geologiczną. Zmieniliśmy globalny obieg niektórych pierwiastków chemicznych i jesteśmy świadkami masowego zanikania gatunków. W Czwórce o zaburzeniach w bioróżnorodności opowiadała Barbara Pietrzak, Czwórkowa rzeczniczka nauki z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.   
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naucz kota sztuczek. Działają na niego nagrody

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2020 11:52
Przyjęło się, że koty to indywidualiści chodzący własnymi drogami i nie jesteśmy w stanie do nich dotrzeć. - To błąd. Kota można nauczyć wielu rzeczy, trzeba tylko wiedzieć jak - mówi Katarzyna Kućko, behawiorystka zwierzęca. 
rozwiń zwiń