Gaduły i łakomczuchy. Co wiemy o życiu mew?

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2020 17:30
Dla jednych symbol beztroskich wakacji nad morzem, dla innych bezwzględny "drapieżca", który chwyci w dziób wszystko, co chociaż trochę przypomina jedzenie. - Obecność mew uzależniona jest od występowania wody, ale nie od samego morza. Dlatego te ptaki coraz częściej możemy spotkać także w głebi lądu - wyjaśnia Adam Zbyryt z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Yevhenii Kravchuk/Shutterstock.com

Przytulne "gniazdko" nad wodą

Mewy latają i nad Wrocławiem, i nad Warszawą. Te ze stolicy gnieżdżą się głównie na Łachach Wiślanych. - Mewy budują gniazda na ziemi więc wysepki na rzekach są dla nich idealnym miejscem. Robią to także na resztkach falochronów albo na wystających z wody konarach drzew - opowiada ekspert.

Posłuchaj
04:00 [CZWORKA]Stacja Nauka 27 lipiec 2020 mewa.mp3 Jak i gdzie żyją mewy? (Stacja Nauka/Czwórka)

Mewa głodna jak wilk

Te ptaki to prawdziwe głodomory, które doskonale wiedzą jak zaspokoić swój apetyt - chwytają w dziób wszystko, co chociaż trochę przypomina jedzenie i połykają tak szybko, jak tylko się da. - Zjadają kręgowce i bezkręgowce, ale zdarza się także, że zapolują na gołębia albo na resztkę hamburgera - tłumaczy rozmówca Weroniki Puszkar. - Są wszystkożerne, ale ich dieta w większości składa się z części zwierzęcych.

Posłuchaj także:

Krzykliwe gaduły

Mewy kojarzymy także z głośnym krzykiem. To, co jednak drażni uszy człowieka, dla mew jest zwykłą wymianą zdań. - Rodzaj głośnej komunikacji jest charakterystyczny dla ptaków, które gnieżdżą się kolonijnie - wyjaśnia Adam Zbyryt. - Mewy mają potrzebę ciągłego kontaktu z innymi osobnikami, ze swoimi partnerami oraz z potomstwem. Skrzecząc lub krzycząc informują o swoim statusie i miejscu gniazdowania. Wymieniają się także informacjami na temat żerowisk - dodaje.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz 

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 27.07.2020

Godzina emisji: 12.30

kul

Czytaj także

Przyroda w pandemii wróciła do życia. Na jak długo?

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2020 15:26
- Jeśli naprawdę chcemy doprowadzić do zmiany i ulżyć naturze, to musimy zacząć od siebie - przekonuje Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska. - Nabyte w trakcie kwarantanny nawyki mogą nam w tym pomóc.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego wieloryby śpiewają?

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2020 14:13
Dzięki emitowanym dźwiękom te duże walenie są w stanie komunikować się z innymi osobnikami. Nawet jeśli znajdują się one kilka kilometrów dalej. 
rozwiń zwiń