(Nie)zdrowe napoje energetyczne. Sprawdź, co pijesz

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 13:34
- Napoje energetyczne charakteryzują się przede wszystkim wysoką zawartością cukru, ale także sodu i substancji pobudzających, m.in. kofeiny. Spożywanie ich w nadmiarze jest ogromnie niezdrowe - mówił dr hab. Piotr Rzymski, popularyzator dietetyki z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.  
Czy sięganie po napoje energetyczne jest dobrym rozwiązaniem?
Czy sięganie po napoje energetyczne jest dobrym rozwiązaniem?Foto: pixabay.com/Gadini

gotowanie krojenie warzywa 1200.jpg
Klimatarianizm. Dieta, która może pomóc Ziemi

Okazuje się, że blisko 60 procent Polaków chce wprowadzić zakaz sprzedaży napojów energetyzujących osobom niepełnoletnim - wyliczała dziennikarka Czwórki Agata Nowotnik. - Najmniej zwolenników ten postulat ma właśnie w grupie ludzi młodych, od 18. do 29. roku życia - wyliczał Seweryn Twaróg z grupy badawczej UCE Research. Być może przyczyny należy upatrywać w sprawnym marketingu producentów, a także - jak podkreślał dr hab. Piotr Rzymski, popularyzator dietetyki z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu - kiepskiej edukacji w zakresie ich szkodliwości. - Nie wiem, czy ustawowy zakaz jest możliwy do przeprowadzenia, ale informacje na opakowaniach, dotyczące wpływu na organizm z pewnością byłyby właściwe - mówił ekspert.

Posłuchaj
05:05 Czwórka/Stacja Nauka - energetyki 4.12.2021.mp3 Jak działają na nas energetyki i kto pije ich za dużo? (Stacja Nauka/Czwórka) 

mięso sklep zakupy 1200.jpg
Dieta "clean eating" podbija Stany, ale nie jest nowością

Jak tłumaczył napoje energetyczne charakteryzują się przede wszystkim wysoką zawartością cukru, ale także sodu i substancji pobudzających, m.in. kofeiny. - I to w stężeniach nierzadko dużo wyższych, nie gdybyśmy przyswajali je w tradycyjnych filiżankach - mówił dr hab. Piotr Rzymski. - Napoje energetyczne są przyczyną przedawkowania kofeiny, zwłaszcza w przypadku osób młodych. To powoduje m.in. bezsenność, przyspieszenie akcji serca, a nawet udar.

Czytaj także:

Choć w czasie pandemii spada spożycie energetyków, jak przekonuje Seweryn Twaróg, nie jest to trend, który się utrzyma. - W pierwszym kwartale 2018 i 2019 roku roku wzrost sprzedaży osiągał nawet ponad 40 proc. Teraz jest mniejszy, ale tylko dlatego, że młodzież, które była głównym nabywcą tego produktu, z powodu pandemii zamknięta jest w domach - tłumaczył Seweryn Twaróg. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Agata Nowotnik

Materiał przygotował: Szymon Majchrzak

Data emisji: 04.01.2020

Godzina emisji: 12.40

kd

Czytaj także

E-palenie - moda czy szansa na pozbycie się nałogu?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2013 15:00
Czy e-papieros pomaga palaczom, czy im szkodzi? Czy jest bezpieczny dla osób wokół? - do dziś nie wiadomo. Badania trwają, ale nie wygląda to dobrze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Plan treningowy na nowy rok. Jak dotrzymać sobie słowa?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2021 11:50
- Od dziś zaczynam ćwiczyć, zdrowo jem i pracuję nad formą - tak mówimy sobie na początku każdego roku. Ale rzadko w tym postanowieniu wytrzymujemy dłużej niż kilka dni.
rozwiń zwiń