Polskie Radio
Section05
napoje słodzone

Słodzone napoje. Jedna puszka dziennie to za dużo?

Nawet regularna aktywność fizyczna nie uchroni nas przed skutkami nadmiernego spożywania słodzonych napojów. – Szkodzą nam one w nadmiarze, czyli w tym wypadku będziemy myśleli o nadmiarze spożytego cukru, co przekłada się na zbyt wysoki poziom glukozy we krwi – wyjaśnia Magdalena Kartasińska-Kwaśnik, dietetyczka. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan Radosław Nałęcz zdrowie zdrowie i dieta dieta napoje słodzone cukier dietetyk dietetyczka Magdalena Kartasińska-Kwaśnik

Energetyki tylko dla dorosłych. Eksperci mówią wprost: ten napój to trucizna

Od Nowego Roku napoje energetyczne mogą kupić tylko osoby pełnoletnie. W życie wszedł zakaz sprzedaży energetyków, podobnie jak alkoholu i papierosów, dzieciom i młodzieży poniżej 18. roku życia. Przy zakupie tych produktów sprzedawca może prosić o dowód, a za złamanie zakazu sprzedaży grozi grzywna do 2 tysięcy złotych.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo energetyk dzieci dziecko napoje energetyczne napoje słodzone Polskie Radio 24 POLSKA

Zakaz sprzedaży napojów energetycznych dzieciom i młodzieży. Dlaczego energetyki są szkodliwe dla młodych osób?

1 stycznia 2024 roku wchodzi w życie zakaz sprzedaży napojów energetycznych dzieciom i młodzieży do 18. roku życia. - Zalewanie mózgu kofeiną, dużą ilością cukru czy też tauryną, może w tym wieku doprowadzić do nieodwracalnych szkód w obrębie mózgu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Justyna Marszałkowska, dietetyk. Dlaczego energetyki są szkodliwe dla naszego zdrowia?
Zobacz więcej na temat:  zdrowie i dieta napoje słodzone cukier Agnieszka Kunikowska energetyk Justyna Marszałkowska napoje energetyczne

Uwaga na napoje energetyczne. Psycholog: dzieci szybko się uzależniają

Coraz więcej dzieci i bardzo młodych osób sięga po kawę i napoje energetyczne, które - jak papierosy czy alkohol - są używkami. Jak mówi pediatra Jacek Kidoń, "problem z cukrem, kawą i energetykami jest ostatnio bardzo zauważalny przy okazji trendu podkręcania własnej energii".
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Paweł Zieliński dzieci zdrowie zdrowie i dieta zdrowie dziecka napoje słodzone energetyk

Energetyki nie dla nastolatków? Zakaz ich sprzedaży zakłada projekt złożony w Sejmie

Zakaz sprzedaży napojów z dodatkiem tauryny i kofeiny (energetyków) osobom poniżej 18. roku życia, zakaz sprzedaży takich napojów w szkołach i innych jednostkach oświatowych oraz w automatach, a także zakaz ich reklamy m.in. w telewizji w godz. 6.00-20.00 zakłada złożony w Sejmie projekt.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sejm ustawa zdrowie szkoła dieta napoje napoje słodzone społeczeństwo

Drgawki i stany lękowe. "Energetyki" tylko dla pełnoletnich?

Drgawki, stany lękowe czy przyspieszone bicie serca. To tylko niektóre skutki uboczne picia tzw. energetyków. O ich zgubnym wpływie na zdrowie mówi się od dawna. Niestety wciąż nie brakuje młodych miłośników tego typu napojów. Wielu z nich nie zdaje sobie sprawy z poważnych konsekwencji przedawkowania napojów energetycznych.  
Zobacz więcej na temat:  Trójka napoje słodzone energetyk Karol Gnat Józef Niewiarowski młodzież zdrowie dieta

Napoje energetyczne negatywnie wpływają na zdrowie. Eksperci ostrzegają

Specjaliści ostrzegają przed spożywaniem napojów energetycznych. Najnowsze badania pokazują, że negatywnie wpływają na nasze zdrowie. Szczególnie niebezpieczne mogą być dla nastolatków i ludzi młodych, którzy przy okazji sesji egzaminacyjnych czy letnich imprez coraz chętniej sięgają po takie napoje.
Zobacz więcej na temat:  napoje słodzone energetyk badania zdrowie stres depresja POLSKA społeczeństwo