Dbajmy o stawy - aktywność fizyczna to klucz do ich zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 14:43
Nasz układ kostny tworzy 206 pojedynczych kości, połączonych różnymi rodzajami stawów. Nie myślimy o tym na co dzień, ale każdy nasz ruch, nawet ten przy robieniu selfie, wymaga użycia licznych stawów. Koniecznie należy o nie dbać, bo lepiej zapobiegać niż leczyć. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Dmytro Zinkevych

shutterstock bieganie zima 1200.jpg
Zimowe treningi na świeżym powietrzu. "Warto się zmotywować"

Stawy to nieodłączny mechanizm układu ruchu człowieka. Zginanie ręki, uderzanie palcami ręki w klawiaturę - m.in. te czynności umożliwiają nam stawy, bez nich jakikolwiek ruch nie byłby możliwy.


Posłuchaj
04:58 czwórka stacja nauka 18.01.2021.mp3 O stawach i jak o nie dbać opowiada Maciej Koktysz, fizjoterapeuta (Stacja Nauka/Czwórka)

 

W trakcie pandemii większość z nas zapomniała o ruchu. Praca czy nauka zdalna odsunęły aktywność fizyczną na dalszy plan, przez co nasze ciało mogło to odczuć. Cokolwiek robimy, biegamy, siedzimy czy robimy selfie nasze stawy pracują. Jeśli są zdrowe, nie zwracamy na nie uwagi, jeśli chorują, pojawia się ból.

- Taki duży niedobór czy brak aktywności fizycznej nazywamy hipokinezją. Siedzący tryb życia wywiera bardzo destrukcyjny wpływ na nasz organizm. Oprócz niekorzystnych zmian zachodzących w układzie krążeniowo-oddechowym, brak odpowiedniej dawki ruchu bardzo negatywnie wpływa na kondycje naszych stawów - mówi Maciej Koktysz, fizjoterapeuta. - Liczne badania naukowe potwierdzają związek hipokinezji z szybszym pojawieniem się zmian zwyrodnieniowych stawów. Regularne ćwiczenia doprowadzają do zwiększenia masy kostnej, wzmocnienia włókien kolagenowych w ścięgnach, lepszego ukrwienia torebki stawowej i więzadeł - tych wszystkich struktur, które tworzą nasze stawy. Aktywność fizyczna zwiększa również masę i siłę mięśniową, a wydolny układ mięśniowy stanowi solidne, czynne rusztowanie dla naszych stawów - dodaje. 

Ruch - to jest to!

Najważniejszy dla zdrowia stawów jest ruch. - Warto zadbać o spontaniczną aktywność ruchową: zamiast samochodu wybrać spacer, zamiast windy wejść po schodach, posprzątać w mieszkaniu, odśnieżyć samochód, potańczyć - po prostu ruszać się - poleca fizjoterapeuta. - W trakcie samego chodzenia pracuje około 200 mięśni, w związku z tym warto wyjść codziennie na 30-minutowy spacer i starać się przejść około 10 000 kroków dziennie. 

Jeśli spacery to dla nas za mało, to nie ruszając się z domu, możemy się gimnastykować. - Aby dbać o zdrowie, nie musimy ćwiczyć na maszynach - mówi rozmówca Ady Janiszewskiej. - Zwykła gimnastyka z wykorzystaniem masy własnego ciała wystarczy - dodaje. 

Dieta i woda

Zapewnienie odpowiedniej dawki płynów zapewnia prawidłowy przebieg wszystkich procesów fizjologicznych naszego ciała. Wpływa też na nasze stawy. - Na każdy kilogram naszej masy powinno przypadać około 30 ml płynów dziennie - mówi specjalista. - Deficyt wody będzie m.in. przyspieszał degenerację chrząstki stawowej - dodaje. 

Czytaj także:

Fizjoterapeuta zwraca również uwagę na nasze jedzenie. By dbać o ciało, wybierajmy żywność nieprzetworzoną, niewielkie ilości cukru.

Buty i hartowanie 

Jest grupa osób, która silniej reaguje na zmiany pogody - czują je w stawach. - Ludzie z chorobami reumatycznymi, z chorobą zwyrodnieniową stawów, bliznami pooperacyjnymi, w czasie zimy mogą odczuwać silniejsze dolegliwości - mówi fizjoterapeuta. - Możemy hartować swój organizm poprzez aktywność na świeżym powietrzu, bez względu na pogodę. Stosować bodźce zimne i ciepłe, naprzemiennie, o ile nie ma przeciwwskazań ku temu - poleca. 

Wart też zadbać o dobry sen, właściwy ubiór, zrezygnować z butów na obcasie. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 18.01.2021

Godzina emisji: 12.42

pj

Czytaj także

Roboty pomagają w szpitalach. To nie przyszłość, to dzieje się dziś

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2020 13:49
Już za chwilę na oddziałach pojawią się maszyny, które przejmą część obowiązków personelu. - Jesteśmy już gotowi na tę zmianę - mówi Anna Lew-Starowicz, prezes Telemedika.net. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak przestać zajadać stres? "Poznaj źródło problemu"

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 20:37
W sytuacjach stresowych niektórzy nie są w stanie nic przełknąć inni natomiast nie mogą pohamować apetytu. Od czego to zależy i co tak naprawdę chce osiągnąć nasz mózg "żądając" od nas jedzenia?
rozwiń zwiń