Kłamstwa, kłamstewka - jak wyleczyć się z mitomanii?

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2021 13:28
Wśród nas są osoby, które notorycznie kłamią. Najczęściej nie są to "wielkie kłamstwa", ale po prostu dopisywanie historii, fantazjowanie na swój temat. To mitomani. - Chorobę trudno rozpoznać, a cierpiących na nią - ciężko zdiagnozować - mówi psycholog Dagmara Seliga.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: pathdoc/Shutterstock.com

shutterstock PopTika ptaki 1200.jpg
Obserwowanie ptaków. "Bardzo skuteczna terapia"

Nie każdy kłamca jest mitomanem. - Kłamstwo ma z reguły jakiś cel: manipulowanie rozmówcą, chęć osiągnięcia konkretnych korzyści. Osoba, która kłamie najczęściej robi to z premedytacją. Mitomani kłamią zaś nieświadomie, wymyślają albo tylko ubarwiają historie o sobie albo otoczeniu. Nawet, jeśli wypunktujemy im momenty, w których mijają się z prawdą, nie będą wiedzieć, o co nam chodzi - tłumaczyła psycholog Dagmara Seliga.

Posłuchaj
05:08 _PR4_AAC 2021_02_23-12-34-34.mp3 Jak rozpoznać mitomana? (Stacja Nauka/Czwórka) 

Czytaj także:


kobieta szczęście radośc łąka przyroda 1200.jpg
Jak przyciągać dobre rzeczy? Trochę o filozofii szczęścia

Jak podkreślała ekspert, ludzie cierpiący na mitomanię kłamią przez długie lata. - Najczęściej robią to, dopóki ktoś z bliskiego otoczenia nie zauważy kłamstwa i nie zareaguje, kierując mitomana na terapię - mówiła Dagmara Seliga. A to niełatwe. - Bo z reguły historie, opowiadane przez mitomanów są bardzo prawdopodobne, dotyczą życia osobistego bądź zawodowego i mogły się wydarzyć naprawdę - podkreślała.

Zobacz także:

Jako pierwszy zjawisko mitomanii zbadał i opisał w 1891 roku niemiecki naukowiec Anton Delbrück. Do dziś jednak nie stwierdzono dokładnie, co jest przyczyną tego schorzenia. - Jest związane z zaburzeniami psychicznymi takimi, jak borderline, schizofrenia, jednak psychiatrzy wciąż zastanawiają się nad prawdziwą przyczyną tej choroby - podkreślała psycholog. Dlatego tak trudno jest wyleczyć mitomana. - Nie jest łatwo postawić diagnozę, bo chory nie widzi on różnicy między prawdą, a kłamstwem, więc najpierw należy wykluczyć inne choroby i urojenia. Najczęsciej, zanim to się stanie, otoczenie chorego zdąży zareagować jako pierwsze. Bo mitomania stanowi poważne utrudnienie w codziennym życiu z chorym - mówiła Dagmara Seliga. Kiedy jednak diagnoza zostanie postawiona, mitomanów poddaje się długotrwałej terapii, polegającej na nauce kontrolowania własnych myśli i słów. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 23.02.2021

Godzina emisji: 12.20

kd


Czytaj także

Mowa ciała. Czy te oczy mogą kłamać?

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2020 15:23
Niekiedy nie potrzeba słów, żeby wiedzieć, co druga osoba ma nam do przekazania. Dlatego wnikliwa obserwacja mowy ciała innych ludzi to najlepsza droga do tego, by poznać prawdę. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radiologia. Diagnoza zanim pojawią się objawy

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 14:30
- Naszym zdaniem radiologia to dziedzina, która jest inwestycją w przyszłość - przekonują studenci Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz lekarze, organizatorzy Miesiąca Radiologii Polskiej. 
rozwiń zwiń