Obserwowanie ptaków. "Bardzo skuteczna terapia"

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2021 11:29
- Obserwowanie ptaków pozwala nam na moment wytchnienia w codzienności, silnie angażuje nasze zmysły, wymaga również pewnego wysiłku, na przykład wyjścia na zewnątrz, co sprawi, że dotleniamy organizm - mówili w Czwórce dr Sławomir Murawiec i prof. Piotr Tryjanowski, autorzy książki "Ornitologia terapeutyczna".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/PopTik

pies stres shutter 1200 Patrick H.jpg
Gdy zwierzęta potrzebują pomocy - przepisy, wiedza i empatia

Jak podkreślają goście Czwórki, obserwowanie ptaków bezpośrednio oddziałuje na nasze samopoczucie: uspokaja nas i koi zmysły. Leśnie wędrówki szlakiem ptaków w różnych częściach Europy zalecają nawet nierzadko lekarze, którzy chcą poprawić nastrój swoich pacjentów.

Posłuchaj
35:34 Strefa Prywatna/Czworka ptaki 17.02.2021.mp3 Jak kontakt z ptakami poprawia nastrój ludzi? (Strefa Prywatna/Czwórka) 

Jak podkreślał prof. Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, ptaki i ludzie w pewnych aspektach życia są do siebie podobni. - Ptaki zachowują się dość podobnie do nas. W kontaktach z innymi osobnikami stawiają przede wszystkim na wzrok i dźwięki - mówił ekspert. Zaś jak tłumaczył dr Sławomir Murawiec, psychiatra i psychoterapeuta, a prywatnie fotograf ptaków, dzięki obserwowaniu tych zwierząt poznajemy inne światy. - To zmusza nas do wykonania pewnego wysiłku, ale także uczy nas, by nie podchodzić sztampowo do świata - mówił gość Jakuba Jamrozka. 

shutterstock_gile 1200.jpg
Gil jest z nami cały rok. To nie tylko zimowy ptaszek

Czytaj także:

Jak podkreślali eksperci to, w jaki sposób podejdziemy do obserwowania ptaków, zależy od naszego samopoczucia, stopnia zmęczenia czy smutku. - Jeśli idąc "na ptaki" jesteśmy wypoczęci i szczęśliwi, to przeżycie wyostrzy nam zmysły, wiąże się z poczuciem brania udziału w "wyścigu", by zobaczyć tych ptaków jak najwięcej. Jeśli jesteśmy wyczerpani i przytłoczeni codziennością - każde takie wyjście będzie sposobem na wyciszenie się - mówił prof. Piotr Tryanowski. Zaś jak tłumaczył dr Sławomir Murawiec, ptaki świetnie grają na naszych emocjach. - Słuchając ich śpiewu dosłownie czujemy, jak spada z nas napięcie, stres. Mamy lepsze samopoczucie nawet, jeśli to doświadczenie trwa kilka minut. Dodatkowo to radość i satysfakcja, gdy poznajemy odgłosy, których dotychczas nie słyszeliśmy - opowiadał. 

kruk pixabay 1200x660.jpg
Kruk - inteligent wśród ptaków. "Potrafi myśleć abstrakcyjnie"

Posłuchaj także:

Zdaniem ekspertów, sytuacje stresowe mocno nas angażują, a kontakt z ptakami pozwala na "odcięcie" się od tego co się wydarzyło. - Gdy coś takiego nam się przydarzy wciąż rozdrapujemy ten problem, myślimy o nim. Słuchanie ptasiego śpiewu to odpoczynek, rozluźnienie myśli - podkreślał dr Sławomir Murawiec. W czym tkwi ptasi sekret? Zdaniem gości Czwórki na poprawę naszego samopoczucia ma nie tylko sam dźwięk ich śpiewu, ale także to, że wychodzimy na świeże powietrze i dotleniamy organizm. - Fenomen polega też na tym, że ptaki są świetnie zbadane. Znamy 10 tys. różnych gatunków, a w Polsce jest ich ok. 500. Potrafimy więc nazwać to, co widzimy, a to bardzo dużo znaczy dla naszej świadomości - tłumaczył prof. Piotr Tryanowski. Najlepszy efekt oczywiście uzyskamy, gdy postawimy na tzw. multisensoryczność. - Czyli współgranie wszystkich czynników jednocześnie - tłumaczył ekspert. - Wychodzimy na plażę albo do lasu, czujemy powiew świeżego powietrza, zapach wiatru, słuchamy ptaków i jednocześnie obserwujemy ich piękno.

Zdj. ilustracyjne/Shutterstock.com/Cristina Conti Zdj. ilustracyjne/Shutterstock.com/Cristina Conti

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: dr Sławomir Murawiec (psychiatra i psychoterapeuta i fotograf ptaków), prof. Piotr Tryjanowski (dyrektor Instytutu Zoologii, Wydział Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu), autorzy książki "Ornitologia terapeutyczna".

Data emisji: 17.02.2021

Godzina emisji: 20.08

kd

Czytaj także

Czy to prawda, że "czarny" oznacza "zły"?

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2015 15:45
Ludzie najczęściej omijają zwierzęta o czarnym umaszczeniu szerokim łukiem. Kolor sierści rzeczywiście wpływa na charakter czworonogów, czy to tylko stereotyp?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzień Siostry. Dlaczego warto mieć rodzeństwo?

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2016 12:52
Naukowcy udowadniają, że życie z siostrami sprawia, że jesteśmy bardziej szczęśliwi i zrównoważeni. Czy to prawda? Sprawdziliśmy w Czwórce.
rozwiń zwiń