Toruńskie balony przetrwały w nazwie ulicy

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 16:00
- Toruń słynie w świecie ze zdania "Gotyk na dotyk, Kopernik i piernik" - mówi Paweł Bukowski, przewodnik miejski po Toruniu. Jednak Toruń ma w zanadrzu wiele tajemnic, między innymi ulicę Balonową, której nazwa nie pojawiła się przypadkowo.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

 

Poznań_shutter_1200.jpg
Radiowy "wielki rozweselacz Wielkopolski" mieszkał przy Lodowej

- Zachęcam turystów do tego, aby oprócz zwiedzania naszej wspaniałej Starówki poświęcili nieco czasu na zwiedzanie okolic, ciekawych zakątków z interesującymi, ale mało znanymi historiami - mówi Paweł Bukowski. - Do takich zakątków należy m.in. ulica Balonowa. Kiedy poszukiwałem informacji na jej temat, natrafiłem na artykuł w niemieckiej gazecie z 1911 roku, który mówił, że miała być otwarta 15 sierpnia tego właśnie roku. Były to czasy zaborów, jej nazwa nie brzmiała Balonowa, ale Zeppelinstrasse, dlatego że u jej końca władze niemieckie wybudowały bazę dla sterowców.


Posłuchaj
05:16 Czwórka/Stacja Nauka - ul. Balonowa 02.04.2021.mp3 W audycji opowiadamy historię ulicy Balonowej w Toruniu (Stacja Nauka/Czwórka)

Po odzyskaniu niepodległości, w dwudziestoleciu międzywojennym Toruń był jednym z ważniejszych portów lotniczych w Polsce i ośrodków baloniarstwa wojskowego i sportowego. Wtedy nad miastem, na uwięzi unosił się balon obserwacyjny, działało również lądowisko balonów, hala sterowcowa oraz hala balonowa. Niedaleko bazy zlokalizowane były koszary dla aeronautów, a także szkoła kształcąca obserwatorów balonowych. Do naszych czasów port nie przetrwał, jednak ulica przypomina mieszkańcom o toruńskich balonach.

- Na przełomie XIX i XX wieku ulica nie była jeszcze wytyczona, obszar, gdzie było lądowisko i hala balonowa, były terenami piaskowo-wydmowymi. Obecnie to willowa dzielnica, która kończy się wjazdem na teren jednostki wojskowej - mówi historyk Krzysztof Halicki. - Wszelkie ślady po wojskach balonowych zniknęły po 1945 roku. Tam, gdzie obecnie jest największy z żółtych magazynów wojskowych, stała hala balonowa, która została zdemontowana i przewieziona do Łodzi. Dziś pełni funkcję lodowiska o wdzięcznej nazwie Bombonierka.


Gdańsk panorama zima noc shutte 1200  Patryk Kosmider.jpg
Żabi Kruk - jest taka ulica w Gdańsku....

Czytaj także:


Teraz Balonowa jest pokryta brukiem, a wzdłuż ulicy rosną kasztany, które pięknie kwitną na wiosnę. Z drugiej strony ulicy, od strony ul. Józefa, zaczyna się kampus Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, który jest już zabytkiem. W jego pobliżu znajdują się relikty jedynego dawnego ogrodu jordanowskiego, który do dziś przetrwał w Toruniu. - Przy ulicy Balonowej jest również park, zwany Rudelką, od niemieckiej nazwy "Rodelbahn", czyli tor saneczkowy - opowiada Bukowski. - Jest to park, który znajduje się na wydmach śródlądowych, z których Toruń słynie. Zimą dzieciaki tam mają dużo przestrzeni do zabawy na torze saneczkowym i na górkach, z których mogą zjeżdżać na sankach. Latem zaś jest przepięknym miejscem do zabaw i spacerów.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek

Data emisji: 02.03.2021

Godzina emisji: 12.35

aw

Czytaj także

Mięćmierz - wieś flisaków i artystów

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 15:03
Wakacje to czas by wyruszyć w nieznane, ale też w nieodkryte czy zapomniane. Weronika Puszkar przedstawia Mięćmierz - wieś-skansen. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przewodnicy z 4 kontynentów połączyli siły. Dzielą się pasją i przepisami

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2020 11:50
- "Przewodnicy bez granic" to inicjatywa, której geneza sięga marca 2020 roku, początków pandemii - opowiada Agata Sosnowska jej pomysłodawczyni. - Jednym z sektorów, który najmocniej ucierpiał jest turystyka. W ramach inicjatywy dajemy sobie wsparcie, ale i alternatywę dla tych, których pasją jest podróżowanie - dodaje. 
rozwiń zwiń