Pająki przynoszą szczęście? "Pełnią ważną rolę w ekosystemie"

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 13:58
Według przesądów pająki gwarantują nie tylko szczęście, ale także spełnienie nadziei, nadejście dobrej nowiny. Jedni uważają je za sympatyczne zwierzątka, inni panicznie się ich boją. Jaka jest ich prawdziwa rola?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ khlungcenter

shutterstock pająk krzyżak 1200.jpg
Trudne życie pająków krzyżaków. "Ich świat jest inny niż nasz"

- Wiosna to dobry czas dla pająków, bo większość z nich rozpoczyna właśnie swoją reprodukcyjną aktywność - tłumaczył Marek Żabka z Instytutu Nauk Biologicznych Uniwersytetu Nauk Biologicznych w Siedlcach. Jak przyznał, wiele gatunków pająków może zadomowić się w naszych czterech ścianach. Dzieje się tak zwłaszcza na wsiach, gdzie tych zwierząt jest sporo. - Ale nie tylko. Pająki, które siedzą w naszych domach, gdy na zewnątrz aura jest niesprzyjająca, po prostu nie przeżyłyby poza nimi - tłumaczył Marek Żabka. 

Posłuchaj
03:58 _PR4_AAC 2021_04_07-12-40-45.mp3 Po co pająki pojawiły się w świecie ludzi? (Stacja Nauka/Czwórka) 

ropucha 1200.jpg
Dokąd idą wiosną ropuchy? "Wracają do domu"

Pająki na przestrzeni wieków pełniły różne role w kulturze. W niektórych regionach świata przynoszą szczęście i radość, w innych ich zabicie zwiastuje niepogodę. Jak podkreślali słuchacze Czwórki, w polskich domach służą przede wszystkim do m.in. zwalczania much czy komarów. - Pożytek z pająków jest ogromny, choć nie do końca bezpośrednio dla człowieka. Zwierzęta te, jako drapieżcy, odgrywają niezwykle ważną w ekosystemie w skali globalnej. Zjadają od 400 do 800 mln ton przeróżnych owadów i robactwa. Bez nich z pewnością plagi na biblijną skalę mogłyby się realizować - podkreślał. 

Czytaj także: 

Jak podkreślał ekspert, pająków w Polsce nie powinniśmy się bać, bo - choć może nie wszystkie wyglądają przyjaźnie - w naszej szerokości geograficznej są niegroźne. - Takie lęki wynikają z pierwotnych obaw o bezpieczeństwo. Jednak w naszym kraju nie ma pająków jadowitych - tłumaczył ekspert. W mieszkaniach i domach spotkać możemy przedstawicieli takich gatunków jak kątnik czy kosarz.

Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotował: Szymon Majchrzak

Data emisji: 07.04.2021

Godzina emisji: 12.32

kd

Czytaj także

Jerzyk zwyczajny - ptak, który żyje bez lądowania

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2017 14:52
Ma 18 cm, waży ok. 50 gramów i lata z prędkością do 160 km/h. Śpi, je, a nawet rozmnaża się w locie. - W naturze nigdy nie zdarza się, że zdrowy osobnik ląduje za ziemi - opowiadał w "Stacji Nauka" Kacper Kowalczyk, ekspert Czwórki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bazylozaur - prapradziadek współczesnych waleni

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2021 14:12
Bazylozaur jest jednym z największych drapieżnych waleni, jakie żyły w morzach i oceanach w historii świata - osiągał 20 metrów długości i ważył do 50 ton.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skrzypłocz - w niezmienionym kształcie od paleozoiku do współczesności

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 14:55
Skrzypłocz to krab przypominający kształtem tarczę. Jego metryka sięga ery paleozoicznej, a co najbardziej zadziwia to fakt, że od 445 milionów lat wygląda prawie tak samo. Stąd często nazywany jest żywą skamieniałością. Jego krew jest niebieska i jest wykorzystywana przez ludzi w przemyśle medycznym i farmaceutycznym. 
rozwiń zwiń