Livyatan melvillei. "Lewiatan żył naprawdę"

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 13:48
Livyatan to wymarły rodzaj walenia, którego nazwa rodzajowa to pochodna biblijnego potwora morskiego Lewiatana. Znany jest także z popularnej przed laty kreskówki "Atlandyta".
Gigantyczne kaszaloty to najwięksi kuzyni dawnych waleni
Gigantyczne kaszaloty to najwięksi kuzyni dawnych waleniFoto: Pixabay.com/Sarah Richter

octopus kałamarnica ośmiornica 1200.jpg
Kałamarnica olbrzymia. Jak naprawdę żyje mityczny Kraken?

ZOBACZ TAKŻE Są ślady po megalodonach. "Miały zęby wielkości dłoni"

Pełna nazwa mitycznego zwierzaka to livyatan melvillei, a jej druga częśćto pochodna nazwiska autora powieści Moby Dick (1851), Hermana Melvilla, który na antagonistę wielorybników w swej książce obrał wielkiego kaszalota.

Posłuchaj
05:55 Nauka czwórka lewiatan kaszalot 08042021.mp3 Jak żyły przed milionami lat mityczne Lewiatany? (Stacja Nauka/Czwórka) 

Livyatan melvillei to zwierzę, które łączyć miało w sobie cechy kilku innych morskich olbrzymów. Miał wydłużony kształt, niczym węgorz, a jego imponujący rozmiar budzi skojarzenia z wielorybami. - Mamy niewiele pozostałości tego zwierzęcia, ale w 2008 roku w Peru odkryto zachowaną w 75 procentach czaszkę - mówił Krzysztof Poznański z Naukowo.TV. - Jest ona olbrzymia, ma długość 3 m, i szerokość 2 m. Prawdopodobnie Lewiatan posiadał największą czaszkę spośród wszystkich żyjących obecnie kręgowców. To niezwykle cenne znalezisko, bo dzięki niemu wiemy, jak polował. 

Czytaj także: 


shutterstock helicoprion 1200.jpg
Helikoprion. "Przedziwny stwór ze spiralą zamiast zębów"

Ten waleń budził postrach wśród żeglarzy. - Ząb livyatana miał 36 cm długości i aż 12 cm średnicy, przez co był jednym z największych zębów, jakie - służyły do pobierania pokarmu - powstały w historii życia na ziemi. Szacunkowe wymiary Lewiatana wynoszą 13-17 m długości, a dzięki potężnym szczękom polował na zwierzęta, które osiągały nawet 10 m długości. 

Zobacz także: 

Jak wyliczał ekspert, zwierzę to żyło ok 9 - 10 mln lat temu. - Przez tak krótki czas nie miał szans wyewoluować pod każdym względem, więc zakładamy, że poruszał się podobnie, jak dzisiejsze walenie - podkreślał Krzysztof Poznański. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek

Data emisji: 08.04.2021

Godzina emisji: 12.17

kd

Czytaj także

Orki - wyspecjalizowani zabójcy, niegroźni dla ludzi

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 15:06
Majestatyczne, czarno-białe orki są niezwykle inteligentnymi drapieżnikami mieszkającymi w oceanach, od tropików po zimne wody Arktyki. Są doskonałymi łowcami: ofiarę utopią lub stworzą zabójczą falę. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skrzypłocz - w niezmienionym kształcie od paleozoiku do współczesności

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 14:55
Skrzypłocz to krab przypominający kształtem tarczę. Jego metryka sięga ery paleozoicznej, a co najbardziej zadziwia to fakt, że od 445 milionów lat wygląda prawie tak samo. Stąd często nazywany jest żywą skamieniałością. Jego krew jest niebieska i jest wykorzystywana przez ludzi w przemyśle medycznym i farmaceutycznym. 
rozwiń zwiń