Morze Sargassowe - miliony roślin, węgorze i Trójkąt Bermudzki"

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 17:58
Morze to nie ma granic lądowych. To stamtąd pochodzą węgorze, które znamy z polskich wód, tam też zlokalizowany jest legendarny Trójkąt Bermudzki.
Sargassumzdj. ilustracyjne
Sargassum/zdj. ilustracyjneFoto: Marine_Larzilliere/Shutterstock.com

jezioro woda pixabay 1200.jpg
Zadbaj o wody świata. Zacznij od jezior!

Morze Sargassowe to specyficzny akwen, będący częścią Oceanu Atlantyckiego, zlokalizowany między prądami Zatokowym, Kanaryjskim i Północnorównikowym. - Panuje tam strefa względnego bezruchu, co oznacza, że nawet, jeśli wieją tam wiatry, są one dość łagodne. Dlatego jest możliwość, by w tym miejscu obficie rozwijały się gronorosty z rodzaju sargassum - mówi dr Monika Wiśniewska, edukatorka z Akwarium Gdyńskiego.

Posłuchaj
04:26 Czwórka nauka morze sargassowe 06052021.mp3 Życie w niezwykłym akwenie - Morzu Sargassowym (Stacja Nauka/Czwórka) 

Prądy morskie krążą wokół Morza Sargassowego zgodnie z ruchem wskazówek zegara, a nazwa "sargassum" powstała jeszcze w czasach podróży Krzysztofa Kolumba do Ameryki, który trafić miał na ogromne połacie tych roślin.  

delfiny1200.jpg
Delfiny w Bałtyku i w... rzekach. Co one tam robią?

Czytaj także:

W rejonie Morza Sargassowego znajduje się legendarny Trójkąt Bermudzki, w którym "znikają" okręty, ale naukowcy uważają ten akwen za wyjątkowy także z powodu żyjących tam gronorostów. Morze Sargassowe to też jedyne miejsce, w którym rozradzają się zarówno węgorze europejskie jak i amerykańskie. Ryby te dorosłe życie spędzają w wodach słodkich, zaś na tarło wędrują do wód pełnomorskich. Pokonują tysiące kilometrów, a podróż ta trwa nierzadko kilka lat. - Oznacza to, że węgorze, które mamy w polskich wodach, także pochodzą stamtąd - podkreślała dr Monika Wiśniewska. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek

Data emisji: 06.05.2021

Godzina emisji: 12.35

kd

Czytaj także

Białostockie Dojlidy - co mają wspólnego z morzem?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2021 14:12
Osiedle Dojlidy w Białymstoku to dziś największe osiedle miasta, usiane zabytkami i atrakcjami. Skąd ta charakterystyczna nazwa? Teorie o jej genezie są przynajmniej trzy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Woda z lotu ptaka - co nam dają obserwacje wody prowadzone z góry?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 16:55
Czy używając drona, samolotu lub zdjęć satelitarnych możemy przewidzieć niepożądane zjawiska związane z wodą, takie jak powodzie czy susze? Sprawdzamy, jakich jeszcze danych o wodzie i tym, co pod wodą, mogą nam dostarczyć zdjęcia robione z góry.
rozwiń zwiń