Lęk społeczny - co o nim wiemy?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2021 19:40
Do niedawna utożsamiany z nieśmiałością, dzisiaj lęk społeczny jest coraz bardziej zauważany. - Jest to zaburzenie, w którym występuje odczucie lęku w związku z różnymi sytuacjami społecznymi - mówi pedagog i trenerka umiejętności społecznych Dorota Semenov. - Fobia społeczna nie jest tym samym, co introwertyzm czy nieśmiałość. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Thomas Andre Fure

wrażliwość empatia pocieszanie para kobieta męźczyzna shutter 1200  fizkes.jpg
Wysoka wrażliwość. Jak sobie z nią radzić?

Przyczyn lęku społecznego może być wiele, można mieć do niej wrodzone predyspozycje, ale może się też wziąć z czynników zewnętrznych, którym jesteśmy poddawani na co dzień.


Posłuchaj
05:13 Czwórka/Stacja Nauka - lęk społeczny 21.05. 2021.mp3 Z pedagog Dorotą Semenov rozmawiamy o lęku społecznym (Stacja Nauka/Czwórka)

- Nieśmiałość i lęk społeczny mają na co dzień te same cechy, czyli obawę przed odzywaniem się w towarzystwie, trudność we wchodzeniu w grupę, silną niechęć przed jakimikolwiek wystąpieniami publicznymi - tłumaczy specjalistka. - Osoby nieśmiałe są w stanie ją jednak pokonać i funkcjonować w grupie, natomiast osoby z fobią społeczną zaczynają rezygnować z relacji, nie potrafią wyjść do pracy, poszukać pracy, rezygnują z nauki i rezygnują z wyjść. Tak naprawdę lęk powoduje, że nie są w stanie funkcjonować społecznie, a życie jest dla nich niekomfortowe.

Osobiste doświadczenia, wychowanie, warunki, w jakich żyjemy, ludzie, którymi się otaczamy - to wszystko, co nas spotyka w życiu, może powodować, że lęk się może budować i pogłębiać. Fobia społeczna potrafi zawładnąć życiem osoby, która jest nią dotknięta. Jednak można z nią walczyć. - Przede wszystkim trzeba pracować na mocnych stronach osoby, której to dotyczy, budowaniu świadomości, a przede wszystkim rozebraniu lęku na czynniki pierwsze - wyjaśnia Dorota Semenov. - Możemy pracować na zmianie przekonań. Jeżeli lęk przeanalizujemy i wykażemy, że wynika ze strachu, który jest irracjonalny, to można go pokonać.


udar mózgu głowa ból 1200.jpg
Co dzieje się w twoim mózgu kiedy się boisz?

Czytaj także:

Osoba z lękiem społecznym ma odczucie, że wszyscy na nią patrzą i że każdy błąd przez nią popełniony zostanie wyśmiany i wytknięty. - Najczęściej dotyczy to osób, które doświadczyły wcześniej takich zachowań, a to buduje ich osobistą wiedzę na temat ludzi i świata - zauważa specjalistka. - Tacy ludzie często mają poczucie, że zawsze zostaną odrzuceni. Dlatego ważną rolę odgrywają rodzice i otoczenie oraz to, jak budują więź i traktują taką osobę.

Można pomóc osobie, która boryka się z problemem lęku społecznego. - Można pomóc im zmienić przekonania, również uświadomić, że sama może zadecydować, kiedy się odezwie i kiedy wejdzie w grupę - radzi pedagog. - Trzeba dać dużo uwagi i cierpliwości takiej osobie. Pomocny może być trening umiejętności społecznych, gdzie można trenować konkretne zachowania, które po pewnym czasie mogą wejść w nawyk. Wtedy taka osoba ma szansę zacząć dobrze funkcjonować w społeczeństwie.


***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Agata Nowotnik

Data emisji: 21.05.2021

Godzina emisji: 12.46

aw


Czytaj także

Wyraź emocje. One są i znajdą ujście

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2021 14:42
- Nie ma czegoś takiego jak dobre i złe emocje, pozytywna i negatywna może być jedynie nasza reakcja na nie - mówi Monika Kotlarek, psycholog i psychoterapeuta. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podstawowe ćwiczenia oddechowe - tak zredukujesz stres

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2021 14:11
Właściwy sposób oddychania to dobra metoda, by zapanować nad własnym organizmem. Dzięki świadomości swojego ciała i odpowiedniej dawce tlenu możemy także... poprawić sobie nastrój.
rozwiń zwiń