Inteligentne miasta? Projekty na rozwój ich ekosystemów

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 16:50
Smart City Innovation Ecosystems Festival to cykl wydarzeń pokazujących wpływ infrastruktury i projektów na rozwój ekosystemów innowacji inteligentnych miast, a także na codzienne życie obywateli. 
Sieć 5G zmieni nasze pojmowanie internetu rzeczy i może wpłynąć na rozwój systemu tzw. inteligentnych miast (smart cities)
Sieć 5G zmieni nasze pojmowanie internetu rzeczy i może wpłynąć na rozwój systemu tzw. inteligentnych miast (smart cities)Foto: Shutterstock/jamesteohart
shutterstock_zmywanie kuchnia 1200.jpg
Zamień detergenty na preparaty ekologiczne

Jak piszą organizatorzy głównym celem Smart City Innovation Ecosystems Festival jest budowa platformy wymiany wiedzy, doświadczeń oraz nawiązanie bądź pogłębienie współpracy pomiędzy środowiskami nauki, władz publicznych, biznesu i obywateli. Wydarzenie ma również na celu pokazać w jaki sposób, realizowana przez Unię Europejską, polityka spójności wpływa na rozwój miejskich ekosystemów innowacji.

Posłuchaj
09:20 Czwórka/Stacja Nauka - Smart City Innovation Ecosystems Festival 26.05.2021.mp3 W audycji z Krzysztofem Mieszkowskim rozmawiamy o Smart City Innovation Ecosystems Festival (Stacja Nauka/Czwórka)

W ramach wydarzenia odbędą się warsztaty, dwudniowy hackathon i konferencja. - Tematyka hackathonu ma dotyczyć koncepcji smart city, kolejny obszar to technologie cyfrowe, do których zaliczyliśmy internet rzeczy, przemysł 4.0, i sztuczną inteligencję. Kolejny obszar to biotechnologie, w zastosowaniach medycznych, które mają dużo wspólnego z technologiami cyfrowymi - mówi kierownik festiwalu Krzysztof Mieszkowski z Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii. - Osoby zainteresowane udziałem w hackathonie mogą zaproponować pomysł na biznes w oparciu o swoją aplikację, albo pracować nad konkretną aplikacją. Zapewniamy im szkolenia z zakresu umiejętności prezentacji pomysłu na koniec hackathonu, oraz liczne grono mentorów z różnych obszarów. 

Facebook/CEZAMAT/Smart City Innovation Ecosystems Festival


W hackathonie mogą brać udział studenci, ale również początkujący naukowcy, a także środowisko start-up. - Zakładamy też, że miks tych zespołów też byłby skuteczny, połączenie tych trzech środowisk może przynieść rozwiązania na problemy tematyczne, które sobie postawiliśmy - tłumaczy gość audycji.

W ramach festiwalu organizowana jest konferencja, która jest otwarta dla wszystkich. Będą na niej podejmowane kwestie poszanowania energii, czystości klimatu oraz cyfryzacji. - Podczas konferencji będziemy promować ideę innowacji cyfrowych i rozmawiać o instrumentach, które będą ją wspierały - tłumaczy Krzysztof Mieszkowski.

Smart Festiwal Hackathon startuje już w najbliższy piątek 28 maja i potrwa do niedzieli, a wydarzenie będzie miało charakter hybrydowy.


***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek

Data emisji: 26.05.2021

Godzina emisji: 12.42

aw

Czytaj także

Woda na Marsie. A może by tak przywieźć ją tam z Ziemi?

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 14:20
Wody na Marsie jest pod dostatkiem, ale w postaci lodu. Co by się stało z ciekłą wodą, gdybyśmy chcieli jej używać na tej planecie, więc przywieźlibyśmy ją sobie z Ziemi?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zielone dachy, ażurowe parkingi - jak dbać o wodę w mieście

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 17:52
- Chcemy doprowadzić do jak najbardziej skutecznego zatrzymywania wody deszczowej w miastach - co przeciwdziała suszom, ale z drugiej strony zapobiegania podtopieniom czy powodziom - tłumaczył prof. Jarosław Choromański ze stołecznej SGGW.
rozwiń zwiń