Pestki - źródło minerałów, ale też... problemów

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2021 13:31
Pestki granatu, dyni czy słonecznika jemy od lat. Wielu z nas konsekwentnie unika połykania pestek arbuza, wiśni, czereśni czy awokado. Czy słusznie? 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay/Foundry/dom. publiczna

Sezon na owoce trwa od dobrych kilku miesięcy. W sierpniu zaczynają królować przeróżne gatunki śliwek, są jeszcze wiśnie, pojawiają się pierwsze jabłka i gruszki. W "Stacji Nauka" Weronika Puszkar zapytała dietetyczkę Magdalenę Czyryndę-Koledę, które pestki warto jeść, a których lepiej unikać. 


Posłuchaj
03:40 czwórka stacja nauka 16.08.2021.mp3 Które pestki warto jeść, a których unikać? (Czwórka/Stacja nauka)

Wielu z nas do dziś towarzyszy wspomnienie rad niektórych dorosłych, by nie połykać pestek owoców, które zjadamy. Pestka w naszym brzuchu miałaby dać początek drzewu. Weronika Puszkar zauważa, że są owoce, których pestki bardzo cenimy. - To np. pestki granatów, które nie tylko nie szkodzą, ale nawet zawierają wiele właściwości odżywczych - mówi dietetyczka. - Granat jest po brzegi wypełniony przeciwutleniaczami, czyli takimi substancjami, które pomagają zwalczać ewentualny stan zapalny w naszym organizmie. Wskazane są dla osób, które zmagają się z problemem niepłodności. Mówi się, że pestki granatu to afrodyzjak. Rewelacyjne są też pestki dyni, zwłaszcza jeśli chodzi o zawartość cynku, kwasów omega-3. Wykorzystuje się je również do walki z pasożytami - dodaje. 

Sprawdź także:

stoyanh Shutterstock ogród wertykalny Madryt 1200.jpg
Wertykalne farmy dla lepszego jutra

Są jednak pestki, których lepiej nie łykać. Do takich należą pestki czereśni i wiśni - te zawierają związek o nazwie "amigdalina". - Te pestki w zbyt dużej ilości mogą powodować nawet zatrucie pokarmowe. W niektórych publikacjach są informacje, że amigdalina pod wpływem enzymów trawiennych może rozkładać się do cyjanowodoru, co przecież jest bardzo trujące - wyjaśnia rozmówczyni Czwórki. - Nie musimy się martwić, jeśli połkniemy trzy-cztery pestki czereśni, to nam nie zaszkodzi - uspokaja. 

Amigdalinę zawierają też pestki gruszek i jabłek. Jednak osoby jadające te owoce wraz z ogryzkiem mogą spać spokojnie. Aby doszło do zatrucia, należałoby zjeść około 200 pestek jabłek lub gruszek. 

Posłuchaj także:

Magdalena Czyrynda-Koleda ma też dobre wiadomości dla miłośników arbuzów. Okazuje się, że czarne pestki tego owocu mają superwłaściwości - są bogate w cynk, żelazo, przeciwutleniacze, kwasy omega-6 i są bezpieczne. W niektórych krajach już się je suszy i podaje jako przekąskę. 

Wspaniałe właściwości mają także pestki awokado, które przed zjedzeniem należy ususzyć i zmielić, a następnie śmiało dodawać do potraw. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

ProwadziAdrianna Janiszewska

Materiał przygotowała: 

Data emisji: 16.08.2021

Godzina emisji: 12.45

pj

Czytaj także

Jak przestać zajadać stres? "Poznaj źródło problemu"

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 20:37
W sytuacjach stresowych niektórzy nie są w stanie nic przełknąć inni natomiast nie mogą pohamować apetytu. Od czego to zależy i co tak naprawdę chce osiągnąć nasz mózg "żądając" od nas jedzenia?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bakterie "uczą się" antybiotyków. Czym jest lekooporność?

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 13:26
Bakterie wykształcają coraz to nowe mechanizmy, dzięki którym stają się oporne na działanie antybiotyków, które stosujemy. Czy jest sposób na przerwanie tego procesu?
rozwiń zwiń