Las w słoiku? jak to możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2021 15:42
W naszym wakacyjnym cyklu "W czym problem?" odpowiadamy na pytania słuchaczy. Tym razem ekspert powie, jak to możliwe, że rośliny w słoiku są w stanie stworzyć swój ekosystem.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/qnula

balkon 1200 free
Modny balkon. Miejsce relaksu i roślin - też tych do jedzenia

Nad stworzeniem samowystarczalnych sfer naukowcy pracują od momentu, kiedy zaczęliśmy marzyć o lotach w kosmos. Jest to nie lada wyzwanie, ponieważ w kosmos musimy zabrać nasiona roślin i odtworzyć warunki życia, jakie panują w ekosystemach na Ziemi. Floryści mają na tym polu sukcesy, czego dowodem są popularne lasy w słoikach. Rośliny funkcjonują w obiegu zamkniętym i tworzą swój własny mikroklimat, który w założeniu dostarcza im wszystkiego, czego potrzebują do rozwoju.


Posłuchaj
04:24 Czwórka/Stacja nauka - las w słoiku 19.085.2021.mp3 O lasach w słoiku opowiada Stanisław Łoboziak z Centrum Nauki Kopernik (Stacja Nauka/Czwórka)

 

- Muszę państwa zmartwić, bo takie instalacje nie są samowystarczalne, ponieważ cały czas musimy im dostarczać energii z zewnątrz w postaci promieni słonecznych - tłumaczy Stanisław Łoboziak z Centrum Nauki Kopernik. - Las w słoiku nie może funkcjonować więc bez odpowiednich warunków świetlnych, które trzeba mu zapewnić.


shutterstock rośliny dom 1200.jpg
Rośliny w domu dla lepszej koncentracji i oddechu

Zobacz także:


Do tworzenia domowych lasów bardzo często są wykorzystywane rośliny lubiące cień i wilgoć, które zamknięte w słoiku tworzą zamknięty ekosystem. - Ze względu na swoją miniaturową wielkość jest on jednak często niestabilny. W takim niewielkim ekosystemie bardzo łatwo zmienić i zaburzyć wszelkie warunki - wyjaśnia specjalista. - Wystarczy, że zapomnimy zdjąć słoik ze zbyt nasłonecznionego parapetu i wtedy może to się źle skończyć dla roślin i organizmów, które żyją w tym swoistym mikroklimacie.


Źr. YouTube/Jak zrobić las w słoiku?

Czy coś podobnego stworzonego przez naturę można zaobserwować na świecie? - Są takie minisystemy. Ja lubię coś, co się nazywa nano vivarium, jest to ceglana rurka, na której rosną różnego rodzaju storczyki tropikalne, tam jest utrzymywana względna wilgotność - opowiada Stanisław Łoboziak. - Oczywiście też trzeba je pielęgnować. Podoba mi się to bardziej niż lasy w słoiku, bo storczyki są piękniejsze, a nano vivarium jest łatwiejsze w utrzymaniu.


***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

ProwadziMaciej Wójcik

Data emisji: 19.08.2021

Godzina emisji: 12.36

aw

Czytaj także

Ogródki działkowe: niemodny przeżytek czy zielone płuca polskich miast?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 21:50
Niektórzy w nich wypoczywają, inni zazdroszczą, a kolejni - chcą w ich miejsce budować wieżowce. Istnienie ogródków działkowych w miastach chyba od zawsze budziło kontrowersje. Gdy pandemia koronawirusa zmusiła nas do zamknięcia w domach - okazało się, że dla niektórych takie ogródki to jedyna okazja na wypoczynek na świeżym powietrzu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Modny balkon. Miejsce relaksu i roślin, też tych do jedzenia

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 17:16
W szare miesiące pandemii nasze mieszkania zazieleniliśmy monsterami, marantami, fikusami czy filodendronami. W ciepłe dni chętniej jednak wychodzimy na balkon, taras czy do ogrodu. Jakie rośliny tam królują? Co jest roślinnym balkonowym hitem 2021 roku?
rozwiń zwiń