Skoki ze spadochronem - moc wrażeń, walka grawitacji i oporu powietrza

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2021 11:25
Wyskakując z samolotu mamy szansę osiągnąć prędkość do 200 kilometrów na godzinę. Czy podczas skoku czujemy jakie siły na nas działają?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Mauricio Graiki
surfing 1200.jpg
Nauka w służbie sportu. Jak "działa" surfing?

Skacząc ze spadochronem przez około minutę spada się z zamkniętym sprzętem, a przez kolejne już z otwartym. Podstawowe siły jakie działają na skoczka to grawitacja i opór powietrza. - Właściwie siła oporu powietrza jest kluczowa dla naszego latania - mówi Wirgiliusz Wala, ekspert ze Szkoły Spadochronowej Omega Skydive w Rybniku. - Gdy wyskakujemy z samolotu czy balonu, to przyspieszamy zgodnie z przyspieszeniem ziemskim - dodaje. 


Posłuchaj
04:55 czwórka stacja nauka 27.08.2021 spadochron.mp3 Jakie siły fizyczne działają na skoczka, skaczącego ze spadochronem? (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Wartość naszego przyspieszenia jest stała. - Przy coraz większej prędkości opór powietrza rośnie do kwadratu. W pewnym momencie, około 10 sekundy swobodnego spadania, te siły się równoważą. W tym czasie przebywamy około 450 metrów w dół i po tym czasie osiągamy tzw. prędkość graniczną - wyjaśnia rozmówca Oliwii Krettek. - Ona, dla człowieka spadającego w pozycji płaskiej, brzuchem na dół, wynosi około 50 metrów na sekundę czyli niecałe 200 km na godzinę. Taki skoczek spadając w dół osiąga tę prędkość, a potem prędkość się zatrzymuje. opór powietrza równoważy siłę grawitacji. Potem spadamy z tą samą prędkością - dodaje. 


Posłuchaj także:

shutterstock bieg upał 1200 .jpg
To nie jest planeta dla olimpijczyków. Upał przeciwko sportowcom

Podczas skoku skoczek nie czuje czy przyspiesza, bo nie ma punktów odniesienia. - To nie są siły, które odczuwamy na ciele. Spadamy swobodnie, bez oporu - mówi rozmówca Czwórki. - Wyjątkiem są skoki np. z balonu, skały, - wtedy czuć, że zaczynamy spadać. W przypadku samolotu skoczek ma prędkość nadaną przez samolot, którą może wykorzystać do sterowania. 

Skoczkowie zawsze skaczą z dwoma spadochronami. Jedynym wyjątkiem są skoki z przeszkód, bardzo ekstremalne i ryzykowne. 

Statystyki spadochroniarstwa mówią, że podczas skoków w tandemie zdarza się 1 wypadek na 8000 skoków, przy czym do wypadków zalicza się też drobne urazy czy zadrapania. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Maciej Wójcik

Materiał: Oliwia Krettek

Data emisji: 27.08.2021

Godzina emisji: 12.30

pj

Czytaj także

Sposoby na pyszną kawę mrożoną. Idealna na ciepłe dni!

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2021 13:40
Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. W Czwórce przyrządzamy ją na zimno, m.in lodami. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Latanie bez silnika? Szybowiec daje radę

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 15:40
Człowiek chyba od zawsze marzył, żeby wznieść się w powietrze, już w mitologii greckiej pojawiła się słynna opowieść o Dedalu i Ikarze. Od tego czasu na przestrzeni wieków nasze marzenia się ziściły. Współcześnie można polecieć bez użycia silnika, a to za sprawą szybowców.
rozwiń zwiń