Jak starzeje się serce sportowca?

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 15:45
- U sportowców, zwłaszcza wyczynowych, ten narząd starzeje się z pewnością wolniej, niż ma to miejsce w przypadku osób unikających ruchu - mówił prof. Krzysztof Kusy z Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu.
Z pomiarów parametrów organizmów sportowców wynika, że ich serca starzeją się wolniej niż przeciętnego Kowalskiego
Z pomiarów parametrów organizmów sportowców wynika, że ich serca starzeją się wolniej niż "przeciętnego Kowalskiego"Foto: bluedog studio/Shutterstock.com

shutter ból kręgosłup plecy 1200.jpg
Ból pleców - ratunku szukaj w jodze, pływaniu i jeździe na łyżwach

Wpływ treningu na strukturę i funkcję serca badany jest od ponad wieku. Jak się okazuje, wiedza - w odniesieniu do osób kontynuujących karierę sportową w zaawansowanym wieku - wciąż jest skromna. - Już w XIX wieku zauważono, że serce kolarza jest znacznie większe niż u przeciętnego człowieka. Zwiększają się jego jamy, szczególnie objętość i średnica lewej komory. Następuje też pogrubienie ścian serca, bo to mięsień, więc - jeśli jest trenowany - zwiększa swoją masę - tłumaczył prof. Krzysztof Kusy z Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu.

Posłuchaj
03:47 _PR4_AAC 2021_11_18-12-42-48.mp3 Czy sport to zawsze zdrowie? (Stacja Nauka/Czwórka) 

Jak podkreślał ekspert, aktywność fizyczna to "stan normalny dla człowieka" i potrzebujemy jej na co dzień, choć "oczywiście pojawia się pytanie o dawkę". Dlatego naukowcy z poznańskiej AWF, a także Bydgoszczy i Gorzowa Wielkopolskiego, postanowili przeprowadzić badania na kilkuset aktywnych osobach w wieku od 35. do 80. roku życia. - Okazało się, że serca sportowców, którzy trenują dość ciężko i przez długi czas - w niektórych przypadkach staż treningowy wynosił nawet 60 lat - wcale nie wykraczają poza normy, choć oczywiście pojawiały się przerosty - mówił gość Czwórki. 

praca stres zmęczenie skutek 1200.jpg
Jak brak snu wpływa na nasze zdrowie?

Czytaj także:

Jak tłumaczył prof. Krzysztof Kusy, to daje "nieśmiałe podstawy" do dyskusji o zmianie standardów oceniania odpowiedniej funkcji i parametrów serca. - Normy z reguły odnoszą się do "ustandaryzowanych" ludzi, a z naszych badań wynika, że istnieje potrzeba utworzenia kolejnych norm - dla sportowców wyczynowych. Do tego jednak daleka droga - mówił ekspert. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Weronika Puszkar

Materiał przygotował: Szymon Majchrzak

Data emisji: 18.11.2021

Godzina emisji: 12.40

kd/pj

Czytaj także

Radiologia. Diagnoza zanim pojawią się objawy

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 14:30
- Naszym zdaniem radiologia to dziedzina, która jest inwestycją w przyszłość - przekonują studenci Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz lekarze, organizatorzy Miesiąca Radiologii Polskiej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śląsk. "Wirtualny pacjent" pomoże w nauce studentom medycyny

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 14:51
Wynalazek zostanie udostępniony żakom Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w przyszłym roku akademickim. Będzie mógł symulować dowolną chorobę i nawet 50 różnych objawów. Poza tym będzie też możliwość przeprowadzenia wywiadu z "pacjentem". 
rozwiń zwiń