Polka zwyciężyła w międzynarodowym konkursie architektonicznym

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2022 14:20
Studentka Pola Kopras z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej zdobyła pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie architektonicznym "Homestead: Design a farmhouse". To właśnie jej projekt gospodarstwa rolnego w hiszpańskim, kastylijskim regionie rolniczym doceniło jury.
Projekt Multitopia Poli Kopras zwyciężył w międzynarodowym konkursie architektonicznym Homestead: Design a farmhouse
Projekt "Multitopia" Poli Kopras zwyciężył w międzynarodowym konkursie architektonicznym "Homestead: Design a farmhouse"Foto: Pola Kopras

Projekt studentki Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej - Poli Kopras - zatytułowany "Multitopia", zachwycił jurorów międzynarodowego konkursu architektonicznego "Homestead: Design a farmhouse". Założeniem konkursowym było zaprojektowanie gospodarstwa wiejskiego w regionie Kastylia-La Mancha, w taki sposób, żeby architektura "przenikała się" z otoczeniem i żeby zacierała się granica między tym, co na zewnątrz, a tym, co we wnętrzu.

- Każda z brył została ukształtowana na skutek przeplatania się przestrzeni o różnej funkcji oraz pasów pól uprawnych. Po części można powiedzieć, że oddałam rolę projektanta naturze i pozwoliłam jej ukształtować przestrzeń trochę po swojemu i według własnych potrzeb - mówi autorka projektu. - Powstały prześwity i przesunięcia względem siebie brył budynków, więc nie możemy analizować założenia bez uwzględnienia otaczającej go zieleni.

Jak podkreśla Pola Kopras, proces projektowy powstawał w oparciu o proces kształtowania się ekosystemu w środowisku naturalnym. - Stąd też wynika nazwa projektu: "Multitopia", którą w tym przypadku definiuję jako utopijny charakter agro-ekosystemów - tłumaczy. - Mocną stroną projektu jest nawiązanie do architektury regionalnej, tradycji i historii miejsca. Dzięki temu miejsce otrzymało pewną tożsamość.

Oprócz tradycyjnych materiałów i technik budowlanych znanych na tym terenie od setek lat autorka projektu zastosowała także nowsze technologie, takie jak szyby z powłokami niskoemisyjnymi, które wpływają na komfort użytkowników. Nowoczesność obecna jest również w rozwiązaniach infrastruktury technicznej. W projekcie zostały zaprezentowane technologie pozwalające na odzyskiwanie wody, co ma olbrzymie znaczenie przy utrzymaniu upraw.


Źr. Facebook/Politechnika Wrocławska


Posłuchaj
03:18 Czwórka/Stacja Nauka - "Multitopia" projekt architektoniczny - 08.04.2022.mp3 Studentka Pola Kopras z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej opowiada o swoim projekcie "Multitopia", nagrodzonym w międzynarodowym konkursie architektonicznym "Homestead: Design a farmhouse" (Stacja Nauka/Czwórka)

 


***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Maciej Wójcik

Materiał: Michał Włosowicz

Data emisji: 08.04.2022

Godzina emisji: 12.44


Czytaj także

Chcesz zmieniać świat? Ten konkurs jest dla Ciebie

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 19:00
Do 17 stycznia można zgłaszać się do trzeciej edycji konkursu 25 under 25, którego celem jest wyłonienie młodych osób, które chcą zmieniać społeczno-gospodarcze oblicze Polski. 
rozwiń zwiń