Sesja egzaminacyjna online. Co warto wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 18:07
W połowie stycznia i w lutym rozpocznie się druga w historii zdalna sesja egzaminacyjna. Studenci mają już doświadczenie w zdawaniu egzaminów online, które odbywało się w maju. Sprawdzamy - czy teraz będzie więc łatwiej i czy uczelnie wyciągnęły wnioski z niedociągnięć technicznych podczas ostatniej sesji?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ fizkes.
shutterstock_praca zdalna 1200.jpg
Strefa studenta. Jak obronić dyplom w czasie pandemii?

- Pierwsza sesja była na pewno sporym zaskoczeniem, ale wszyscy na tym wyszli pozytywnie. Oczywiście nie obyło się bez problemów związanych z łączami internetowymi i technicznymi - mówi Dominika Żebracka, studentka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. 

Ważne - zwłaszcza przy egzaminach ustnych - jest dobre łącze i dobry sprzęt, taki jak kamerka i mikrofon. W wiosennej sesji pojawiały się sytuacje, gdy połączenie przerywało i trzeba było egzamin powtarzać. Łączyło się to oczywiście z dodatkowym stresem. 


Posłuchaj
25:59 Czwórka/ Strefa Studenta sesja zdalna 05.01.2021.mp3 W audycji rozmawiamy o nadchodzącej sesji online (Strefa Studenta/Czwórka)

 

- Podczas najbliższej sesji wiele uczelni dało studentom prawo wyboru, jakiego rodzaju egzamin będą zdawali - mówi Kamil Bonas, Przewodniczący Samorządu studentów UW. - Na Uniwersytecie Warszawskim wprowadzono możliwość wyboru, czy preferujemy egzamin w wersji pisemnej, czy ustnej. Ten wybór obowiązuje na całość sesji, czyli jeżeli coś nie wyjdzie, to również w wersji poprawkowej zdajemy go w wybranym trybie.


Zdając egzamin pisemny, weryfikacja tożsamości studentów odbywa się za pomocą uwierzytelnienia hasła i kodów dostępów, które są przypisane każdemu studentowi w dzienniku elektronicznym. W przypadku egzaminu ustnego pokazujemy swoją legitymację do kamery na prośbę prowadzącego.

Czytaj także:


Zdalny egzamin jednak nie sprzyja korzystaniu z dodatkowych pomocy naukowych. Jak zgodnie twierdzą goście Weroniki Puszkar, wprowadzenie ograniczeń czasowych przy odpowiedziach skutecznie uniemożliwia ściąganie. A przekroczenie limitu czasowego skutkuje niezaliczeniem egzaminu. Lepiej więc do egzaminu przygotować się solidnie. W trakcie jego zdawania należy również uważać i nie otwierać innych okien w przeglądarce.

studentki_shutters_1200_Hugo Felix.jpg
Lokum dla studenta w czasach pandemii

- Kiedy wyjdziemy poza obręb szablonu, do prowadzącego zostanie wysłany komunikat, z informacją, że być może ściągaliśmy, a wtedy egzamin może zostać uznany za nieważny - mówi Kamil Bonas. - W przypadku gdy nieznośne reklamy lub programy antywirusowe zakłócą nam odpowiadanie i wykładowca nie będzie chciał umożliwić nam kontynuacji pisania egzaminu, najlepiej zrobić zrzut ekranu i ubiegać się o egzamin komisyjny - radzi.

Czytaj także:

Na prywatnych uczelniach, w zależności od kierunku, zamiast egzaminu online można zrobić projekt, przeprowadzić wywiad, napisać eseje, lub wykonać badania, co jest formą zaliczenia.

Warto przed egzaminami, zwłaszcza ustnymi odpowiednio przygotować otoczenie i sprawdzić sprzęt. 

- Podstawą oprócz komputera jest kamerka i mikrofon, oraz dobra myszka, żeby szybko się klikało - mówi Kamil Bonas. - Zadbajmy jednak o siebie w trakcie sesji. Nie odkładajmy wszystkiego na ostatnią chwilę, nie zakuwajmy po nocach, tylko przygotowujmy się systematycznie. 

***

Tytuł audycji: Strefa Studenta

Prowadzi Weronika Puszkar

Goście: Kamil Bonas (student, Przewodniczący Samorządu Studentów UW), Dominika Żebracka (studentka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy), Oliwia Wątek (studentka Akademii Ignatianum w Krakowie), 
Dominik Czeremuszkin (student SWPS)
Data emisji: 05.12.2021

Godz. emisji: 14.08

aw

Czytaj także

"Zadłużony jak polski student". Dlaczego żacy nie mają pieniędzy?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 10:44
Brak finansowej wiedzy, ale też niefrasobliwe gospodarowanie budżetem - to główne przyczyny zadłużenia polskich żaków. Ponad 135 tys. dłużników w Polsce to osoby między 18. a 35. rokiem życia, a ich łączny dług wynosi prawie 555 mln złotych - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Obrona pracy dyplomowej - jak to zrobić w dobie pandemii?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 19:09
Większość z nas pisze swoją pracę dyplomową w kilka miesięcy, innym udaje się w kilka tygodni. Już w poprzednim semestrze, przez lockdown, sytuacja była utrudniona, a w tym - będzie podobnie. Jak sobie radzić? 
rozwiń zwiń