Matura 2022. Czwórkowy Nieprzeciętny 2017 podpowiada, jak zdać fizykę

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2022 14:30
Laureat plebiscytu Nieprzeciętni 2017 Mateusz Zaremba wysłał misję balonową w stratosferę. W Czwórce wraca do czasów matury i podpowiada co zrobić, by dziś zdać egzamin z fizyki i jeszcze się przy tym dobrze bawić.
- Chciałbym teraz realizować różne projekty, spełniać nie tylko swoje marzenia. Chciałbym, by świat był szczęśliwszy - mówił po zakończeniu Gali Nieprzeciętni 2017 Mateusz Zaremba.
- Chciałbym teraz realizować różne projekty, spełniać nie tylko swoje marzenia. Chciałbym, by świat był szczęśliwszy - mówił po zakończeniu Gali Nieprzeciętni 2017 Mateusz Zaremba.Foto: Czwórka

Mateusz Zaremba jest zwycięzcą plebiscytu Czwórki w 2017 roku. W tym samym roku wysłał pierwszą crowdfundingową misję balonową w stratosferę i wykonał rekonstrukcję satelity Lem, która trafiła na wystawę ONZ w Wiedniu. Jako jeden z dwóch Polaków rozpoczął studia na kierunku inżynierii lotniczej i kosmicznej - Aerospace Engineering, na Delft University of Technology w Holandii, został też członkiem DARE - jednego z najbardziej zaawansowanych studenckich zespołów rakietowych na świecie. - To było wspaniałe doświadczenie, które dało mi wiele nowych możliwości. Studia były bardzo intensywnym okresem w moim życiu, a jednocześnie bardzo ciekawym - wspominał w kwietniu 2022 roku.

Ada Janiszewska, która spotkała się z Mateuszem Zarębą, poprosiła go o małą podróż w czasie. Wspólnie cofnęli się do maturalnych czasów Nieprzeciętnego i egzaminu z fizyki. Dziś na egzamin z tego przedmiotu decydują się wszyscy ci, którzy myślą o studiach inżynierskich. 

- Gdy przygotowywałem się do matury z fizyki, to nigdy nie myślałem o tych zadaniach jak o ćwiczeniach, które trzeba rozwiązać jedynie na maturę. Zawsze myślałem o zadanym problemie - przyznaje Mateusz Zaremba. - Wyobrażałem sobie, co by było, gdybym miał dane zadanie sam rozwiązać, podjąć wyzwanie. Postawiony problem trzeba zrozumieć, można zadać sobie w tym celu dodatkowe pytania - dodaje. 

Wzór i rozwiązanie problemu

Mateusz Zaremba przypomina, że jeden z profesorów fizyki powiedział kiedyś, iż problem fizyczny jest rozwiązany wtedy, kiedy napisze się równanie, a potem nie trzeba tego rozwiązywać, bo wtedy zaczyna się matematyka. Na maturze rady profesora niestety nie można zastosować. Zadania trzeba rozwiązać do końca, to stanowi znaczną część punktacji. 

- Przygotowując się do egzaminu z fizyki, powinniśmy sprawdzić, gdzie leży nasz problem - radzi rozmówca Czwórki. - Czy naszym problemem są równania fizyczne? Czy mamy wszystkie wzory? Czy może problem jest w wyliczeniach? - wymienia. 


Posłuchaj
05:11 czwórka stacja nauka 20.04.2022.mp3 Jak zdać maturę z fizyki - podpowiada Mateusz Zaremba, Czwórkowy Nieprzeciętny 2017 (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Czwórkowy Nieprzeciętny, jak się okazuje, problem miał z liczeniem. Na tym etapie robił najwięcej błędów. - Byłem zadowolony po napisaniu równań, później już niekoniecznie chciało mi się je rozwiązywać, dlatego często robiłem błędy - tłumaczy. - Ćwiczyłem więc rozwiązywanie zadań, problem zamieniałem w liczby - dodaje. 

Czytaj także: 

Małe, istotne szczegóły

Na maturze z fizyki zdarza się, że uczniowie zapominają o podstawach, tracąc małe, acz cenne punkty. Sam wynik równania nie jest rozwiązaniem zadania, niezbędne jest dopisanie jednostki. Brak wyliczeń dotyczących zmian jednostek, np. centymetrów na metry, sprawia, że komisja egzaminacyjna nie może dać nam maksymalnej liczby punktów za dobrze rozwiązane zadanie. 

Mateusz Zaremba podpowiada też, że na maturze z fizyki przy stawianiu właściwego równania pomocne mogą być rysunki. - Na rysunku wszystko widać, na nim możemy też sprawdzić, czy wzór, który napisaliśmy, ma sens - wyjaśnia. - Wzory trzeba umieć zastosować i zrozumieć - dodaje i przywołuje przykład formuły na prostą styczną do okręgu. - Ten wzór wygląda strasznie, ale na rysunku wszystko dokładnie widać. 

- Lubiłem rozwiązywać maturalne zadania. Zawsze tam były łamigłówki, jakiś tekst, coś dodatkowego, gdzie nie tylko muszę zastosować to, co już wiem, ale też muszę pomyśleć nad zadanym problemem - opowiada gość Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Materiał: Ada Janiszewska

Data emisji: 20.04.2022

Godzina emisji: 12.39

pj

Czytaj także

Matura 2022 z biologii - ekspresowa powtórka do egzaminu

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2022 15:55
Krzyżówki genetyczne, procesy metabolizmu, funkcjonowanie komórek i narządów - to niektóre z "tematów pewniaków", które pojawiają się na arkuszach egzaminów maturalnych od kilku lat. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Matura 2022 z matematyki. Co powinieneś wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2022 14:58
Ułamki, potęgi, pierwiastki - radzimy, na jakie zagadnienia zwracać w tym roku uwagę podczas przygotowywania się do matury z matematyki.
rozwiń zwiń