Sinice. Zmora wakacji, nadzieja na życie na Marsie

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 14:00
Sinice, które uprzykrzają nam letnie wyprawy nad wodę, mogą okazać się przydatne przy zasiedlaniu Marsa. Naukowcy z Poznania udowodnili, że niepozorne organizmy mogą rozmnażać się w ekstremalnych warunkach na powierzchni Czerwonej Planety.
Czy jest możliwe życie na Marsie?
Czy jest możliwe życie na Marsie? Foto: shutterstock.com/Gorodenkoff

Nie tylko zmora wakacji

Sinice (cyjanobakterie) zaliczane są do najstarszych organizmów występujących na ziemi. Są to organizmy mające cechy bakterii i roślin. Kiedyś były klasyfikowane jako bakterie, a dziś są wyodrębnione do osobnej grupy, ponieważ mają chlorofil. Toksyny produkowane przez sinice powodują podrażnienia skóry, wymioty, gorączkę, a w skrajnych przypadkach - paraliż mięśni. Sinice występują zarówno w wodach słonych, jak i śródlądowych oraz na lądzie: porastają skały i pojawiają się w różnych ekstremalnych środowiskach. - W naszych badaniach głównie testowaliśmy sinice lądowe, które mogą być wykorzystywane na dziesiątki sposobów - wyjaśnia przewodniczący Polskiego Towarzystwa Astrobiologicznego, prof. Łukasz Kaczmarek. - Mogą stanowić źródło nawozów, tlenu czy wreszcie biopaliw. Zależało nam, żeby sprawdzić, czy one dadzą sobie radę w warunkach marsjańskich.

Organizmy silne i odporne

Sinice są pionierami życia na Ziemi i jak każdy organizm przeprowadzający fotosyntezę produkują tlen. Znane są też z tego, że są odporne na skrajne warunki siedliskowe - takie jak susze czy wysokie dawki promieniowania UV. - Nie testowaliśmy całej gamy warunków, które panują na Marsie, tylko regolit, czyli drobną skałę, która pokrywa tę planetę i nadaje jej charakterystyczny czerwony kolor - opowiada ekspert. - Znajdują się w niej substancje bardzo szkodliwe dla organizmów żywych, w tym nadchloran magnezu.

Posłuchaj
03:23 CZWÓRKA Stacja Nauka - sinice 13.01.2022.mp3 Sinice - jaką rolę mogą odegrać w kosmosie? (Stacja Nauka/Czwórka)

W tak wymagających warunkach nie poradziłoby sobie wiele innych organizmów. Większość z tych bardziej złożonych szybko zostałaby unicestwiona. - Doszłoby do bardzo silnych uszkodzeń komórek tych organizmów oraz do zaburzeń w ich metabolizmie, a w efekcie - do śmierci. Tymczasem sinice są w stanie przeżyć w takich warunkach - dodaje prof. Łukasz Kaczmarek.

Posłuchaj także:

Czy na Marsie przeżyją nicienie i niesporczaki?

To dowodzi, że sinice mają swój potencjał, o ile dobrze się nimi zajmiemy. Podobnym eksperymentom poddawane są też inne organizmy. Prof. Kaczmarek i dr hab. Piotr Rzymski zamierzają zbadać, jak w marsjańskich warunkach poradzą sobie wrotki, nicienie oraz najbardziej wytrzymałe zwierzęta na świecie - niesporczaki.

Sprawdź:

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Weronika Puszkar

Materiał przygotował: Szymon Majchrzak

Data emisji: 13.01.2022

Godzina emisji: 12.43

kul

Czytaj także

Sfermentowane warzywa czy tortilla - co będą jeść kosmonauci?

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 13:13
Jedzenie w kosmosie to jedno z największych wyzwań, z którymi mierzyć się muszą organizatorzy i uczestnicy wypraw w kosmos. Niegdyś w podróże pozaziemskie zabierało się po prostu tubki z żywnością, dziś szuka się innych rozwiązań i smaków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Burze słoneczne. "Są groźne, ale nie dla człowieka"

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2021 11:18
Miliony ton rozgrzanego gazu oderwały się niedawno od powierzchni Słońca i poleciały w kierunku Ziemi. - Słońce jest życiodajną planetą, ale musimy być przygotowani na to, że potrafi płatać nam figle - mówiła dr Milena Ratajczak z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego
rozwiń zwiń