Regionalny Festiwal Naukowy E(x)plory 2022 - co ciekawego w Olsztynie?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2022 17:20
Trwa Regionalny Festiwal Naukowy E(x)plory 2022 w Olsztynie. To kolejne już wydarzenie, które udowadnia młodzieży, że nauka jest fascynującym elementem naszego życia i doskonałym pomysłem na przyszłość. Festiwal odbywa się pod patronatem Czwórki. 
E(x)plory pomagają rozwijać talenty
E(x)plory pomagają rozwijać talentyFoto: shutterstock/Antonio Guillem

E(x)plory to spotkania z młodymi talentami oraz wykłady i warsztaty dla pasjonatów nauki i przedsiębiorczości. Wydarzenia festiwalowe są propozycją dla uczniów, naukowców, firm działających w obszarze nowych technologii, ale także dla wszystkich osób, które ciekawi otaczający nas świat.

"Przyroda była pierwsza"

- Jednym z wykładów będzie "Przyroda była pierwsza, czyli technologie z natury", podczas którego Adam Czyżewski opowie o tym, jak przyroda inspiruje powstawanie nowych technologii - opowiada Dorota Braziewicz, dyrektor festiwalu E(x)plory. - Czasami są to ciekawe powiązania między różnymi rozwiązaniami, które natura sama stworzyła, a które my podpatrujemy i wykorzystujemy w nowych technologiach.

Jak mówi organizatorka, festiwale E(x)plory są po to, żeby zachęcić młodzież do obserwowania tego, co ją otacza, czerpania inspiracji i tworzenia innowacji, które rozwiązują palące problemy ludzkości albo usprawniają życie.


"Odgadywanie przyszłości"

W ramach wydarzenia odbędzie się również spotkanie: "Odgadywanie przyszłości, megatrendy i wyzwania". - Asia Brzoskowska-Czerepiuk będzie starała się zainspirować młodzież do patrzenia w przyszłość - opowiada gość audycji. - Do przewidywania tego, jakie zawody będą potrzebne i jaką drogę i wykształcenie wybrać, żeby odpowiedzieć na potrzeby przyszłości. To też bardzo płynnie łączy się z kolejnym tematem, czyli pilotowaniem drona - również zawodem przyszłości.

Zobacz także:

Zawody przyszłości

Dyrektorka festiwalu podkreśla, że rozwija się wiele dziedzin, które mogą oferować nowe zawody. Są to biotechnologia czy bioinformatyka. - To, co obserwujemy, to ogromne zainteresowanie młodzieży i odczarowanie zawodu naukowca jako osoby, która robi coś dla siebie - zauważa Dorota Braziewicz. - Nauka to jest przyszłość. Wiele obszarów bym zdiagnozowała jako przyszłościowych dla młodzieży.


Posłuchaj
11:18 Czwórka/Strefa studenta - explory 2022 2022.26.04.mp3 W audycji mówimy o E(x)plorach 2022 (Strefa studenta/Czwórka)

 

W programie E(x)plorów wiele wykładów i warsztatów, a także konkurs i prezentacja młodych talentów. Można będzie też zagłosować na wybrany konkursowy projekt. Olsztyński festiwal odbywa się w Szkole Podstawowej nr 33 oraz Zespole Szkół Ekonomicznych i potrwa do piątku 29 kwietnia.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Dorota Braziewicz, dyrektor festiwalu E(x)plory

Data emisji: 26.04.2022

Godzina emisji: 14.14

aw

Czytaj także

Chcesz zmieniać świat? Ten konkurs jest dla Ciebie

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 19:00
Do 17 stycznia można zgłaszać się do trzeciej edycji konkursu 25 under 25, którego celem jest wyłonienie młodych osób, które chcą zmieniać społeczno-gospodarcze oblicze Polski. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak znaleźć dobrą pracę? Zacznij jej szukać już w liceum

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2022 19:30
Z szukaniem pracy nie warto czekać do końca studiów. Żeby rozeznać się w tym, co proponuje rynek pracy, warto wziąć udział w Dniu Przedsiębiorczości. W tym roku wydarzenie odbędzie się 6 kwietnia pod patronatem Czwórki. 
rozwiń zwiń