Matura 2022 z chemii. "Nie należy się bać obliczeń - są schematyczne"

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2022 16:00
Przez cały kwiecień Czwórka pomaga w przygotowaniach do egzaminów dojrzałości. Tym razem podpowiadamy, co może się znaleźć na maturze z chemii. 
Obok tematów z chemii organicznej maturzyści mogą się spodziewać stechiometrii.
Obok tematów z chemii organicznej maturzyści mogą się spodziewać stechiometrii.Foto: shutterstock/Shawn Hempel

W ostatnich latach na maturach pojawiają się zadania, przy których rozwiązywaniu trzeba się wykazać umiejętnością czytania ze zrozumieniem, wnioskowania i wyciągania istotnych informacji z dużej ilości tekstu. Obok tematów z chemii organicznej maturzyści mogą się spodziewać stechiometrii.

Uczniowie boją się obliczeń chemicznych, które tak naprawdę nie są takie straszne, bo są bardzo schematyczne - tłumaczy Kinga Gołębiewska, magister biotechnologii i korepetytorka. - W zadaniach obliczeniowych trzeba na początku wyznaczyć równanie reakcji, dobrać współczynniki, przejść do obliczeń, pamiętając o podstawowych zasadach.

Do jakich zadań na maturze z chemii warto się przygotować? - Przede wszystkim reakcje redoks. Często są one z uwzględnieniem związków, w które wchodzi mangan czy chrom - tam są specyficzne stopnie utlenienia - wyjaśnia rozmówczyni Macieja Rugały.

Jak mówi korepetytorka, na maturze można się spodziewać całej chemii organicznej. Mogą się tam znaleźć grupy funkcyjne oraz reakcje charakterystyczne typu reakcja Tollensa czy ksantoproteinowa. Jeśli chodzi o obliczenia, to poza stechiometrią też często pojawiają się obliczenia pH, bufory i mieszanie roztworów.

- Tu wykorzystuje się tak naprawdę prostą metodę krzyżową. Po lewej stronie piszemy stężenie roztworów, które mamy ze sobą docelowo zmieszać, pośrodku jest stężenie docelowe tych roztworów po zmieszaniu, i na koniec odejmujemy od siebie wartości, które są po przekątnej - tłumaczy chemiczka. - Otrzymujemy masę lub objętość, w zależności od wykorzystywanego w obliczeniach stężenia tych związków. Dostajemy informację, w jakiej proporcji powinniśmy je zmieszać ze sobą.


Źr. Youtube/Obliczenia stechiometryczne


W zadaniach maturalnych można się spodziewać także identyfikacji danego pierwiastka na podstawie konfiguracji elektronowej czy typu hybrydyzacji.

Czytaj więcej: Matematyka na maturze - praktyczny poradnik <<<

Jak twierdzi specjalistka, gdy któreś z zadań wydaje się zawiłe i mamy problem z obliczeniami, lepiej przejść do kolejnych, a do problematycznego tematu wrócić na końcu. - Jeśli mamy wątpliwości, warto też zerknąć do układu okresowego pierwiastków. Tam możemy znaleźć naprawdę mnóstwo informacji - dodaje Kinga Gołębiewska.


Posłuchaj
03:39 Czwórka/Stacja nauka - matury - chemia 27.04.2022.mp3 Kinga Gołębiewska, magister biotechnologii, podpowiada, co może się znaleźć na maturze z chemii (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Sprawdź także:


***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Materiał przygotował: Maciej Rugała 

Data emisji: 26.04.2022

Godzina emisji: 12.44

aw

Czytaj także

Matura 2022. Czwórkowy Nieprzeciętny 2017 podpowiada, jak zdać fizykę

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2022 14:30
Laureat plebiscytu Nieprzeciętni 2017 Mateusz Zaremba wysłał misję balonową w stratosferę. W Czwórce wraca do czasów matury i podpowiada co zrobić, by dziś zdać egzamin z fizyki i jeszcze się przy tym dobrze bawić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Matura 2022 z matematyki. "Geometria to nie tylko figury płaskie"

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2022 15:13
Przez cały kwiecień Czwórka pomaga w przygotowaniach do egzaminów dojrzałości. Przy okazji powtórki z matematyki zaglądamy do geometrii i poznajemy tajemnice trójkątów.
rozwiń zwiń