Matura 2020. W fizyce praktyka czyni mistrza

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2020 15:46
W czwartki zapraszamy na maturalne powtórki z fizyki. Bartek Łukaszewski w rozmowie z Maciejem Wójcikiem podpowiada, co jest kluczem do sukcesu na maturze z tego przedmiotu. 
Audio
  • Bartek Łukaszewski podpowiada jak uczyć się fizyki do matury (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock
matematyka_ok.jpg
ZOBACZ TAKŻE Matura 2020. Powtórka z matematyki

Według danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, w zeszłym roku z egzaminu z fizyki najczęstszym wynikiem było jedynie 20 procent. Nie jest to za dużo, dlatego uczniowie, którzy są teraz przed egzaminem maturalnym mogą się przestraszyć i niepokoić, że egzamin może nie pójść im za dobrze.

- Przez miesiąc, który został do matury, da się dużo zrobić, choć nie przygotować tak, żeby uzyskać wybitny rezultat - mówi rozmówca Czwórki. - Gdy nie trzeba tracić czasu na dojazdy do szkoły, to jest go dużo. Myślę, że da się podbić wynik realnie o 30-40 procent - dodaje. 

ZOBACZ TAKŻE Matura 2020 - unikaj błędów w czytaniu ze zrozumieniem >>>

Bartek Łukaszewski zdradzam, że fizyki uczył się głównie sam. A tajemnica tkwi w dwóch podręcznikach. - Moja strategia jest taka, że miałem przynajmniej 2 podręczniki - mówi ekspert. - Nie skupiamy się na wyborze jednego podręcznika, kupujemy dwa, pierwsze z brzegu. Z nich wybieramy, naszym zdaniem, lepszy, ale drugi też kupujemy. Nawet w tym lepszym, trafi się coś, co jest wytłumaczone tak, że do nas nie trafia. Wtedy sięgamy po drugi podręczniki - tam jest to samo, bo wymaga tego podstawa programowa, ale opisane z perspektywy innej osoby, autora, innym językiem, na innych przykładach - dodaje. 


ZOBACZ TAKŻE Matura 2020 - techniki zdobnicze w historii sztuki >>>

Bartek Łukaszewski podkreśla, że matura z fizyki to stosowanie wiedzy teoretycznej w praktyce. - To rozwiązywanie problemów, które na egzaminie nazywane są zadaniami - wyjaśnia. - Przygotowując się do matury trzeba liczyć tych zadań tak dużo, jak tylko się da, ale podjeść do tego z głową - dodaje.  

Na maturze zacząłbym od przejrzenia zadań i rzuciłbym się najpierw na te, które umiem, w których dobrze się czuje Bartek Łukaszewski

- Dobra strategia na maturę z fizyki to taka, że czytamy całą treść.  Zadnie może mieć kilka podpunktów, a pytania w tych podpunktach mogą rzucić nowe światło na całe zagadnienie - podkreśla. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Maciej Wójcik

Data emisji: 02.04.2020

Godzina emisji: 12.46

pj

Czytaj także

Matura 2020. Uniknij błędów w czytaniu ze zrozumieniem

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2020 14:00
Matura zbliża się wielkimi krokami. Paradoksalni obecna sytuacja może sprzyjać nauce i powtórkom materiałów. Czwórka w tym pomaga. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czasy w języku angielskim na maturze - co powinieneś wiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2020 14:07
W Czwórce wystartowały audycje, które mają pomóc maturzystom w przygotowaniu do matury. Teraz przyszła pora na język angielski. W powtarzaniu angielskiej gramatyki pomagała nam Magdalena Drzewiecka, nauczycielka języka angielskiego i ambasadorka programu "English Teaching".  
rozwiń zwiń