Gdzie w Warszawie zamieszkałby Shrek?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2022 16:10
Skąd się wzięło Bagno w samym sercu Warszawy? Czy przy ulicy Zgoda wszyscy są ze sobą zgodni i czy z ul. Widok w dalszym ciągu jest na co popatrzeć? Sprawdzamy, skąd wzięły się nazwy najdziwniejszych ulic w stolicy.
Centrum Warszawy pełne jest ulic o dziwnych nazwach.
Centrum Warszawy pełne jest ulic o dziwnych nazwach.Foto: PHOTOCREO Michal Bednarek/Shutterstock

Ulica dla Shreka

Drzewa, kaczki spacerujące między blokami, a w tle Pałac Kultury i szklane wieżowce - tak ulica Bagno wygląda dziś. A kiedyś? - Ulica powstała na osuszonych mokradłach po rzeczce Bełcząca. Oficjalnie nadano jej nazwę Bagno w 1770 roku, co odzwierciedlało jej charakterystykę topograficzną - opowiada urbanista Tomasz Rychlewski - Od połowy XIX wieku mieściło się tam targowisko ze starzyzną nazywane Pociejowem. Ulicę zamieszkiwała głównie ludność żydowska, a podczas II wojny światowej Bagno w całości znalazło się w granicach warszawskiego getta.

Zgoda od karczmy, Topiel od stawu

To nie jedyny przykład ulicy w Warszawie, której nazwa jest rzeczownikiem, a nie pochodzi od przymiotnika, albo od nazwiska jej patrona. - Istnieje teoria, że miejsca te na samym początku nie przypominały swoim wyglądem ulic, nie były wybrukowane, dlatego ich nazwy pochodziły z topografii - wyjaśnia rozmówca Oliwii Krettek. - Tak jest na przykład w przypadku ulicy Topiel, która leży na Powiślu - terenie, na którym pierwotnie często występowały podtopienia. Przy ulicy Topiel mieściła się także rozlewnia wód, a przed powstaniem ulicy był tam staw. Za dawnymi Domami Towarowymi Centrum, czyli za Ścianą Wschodnią w Warszawie, znajduje się ulica Zgoda. - Etymologia tej nazwy jest prosta, bo tam mieściła się kiedyś karczma "Zgoda" - opowiada Tomasz Rychlewski.

Posłuchaj
05:16 CZWÓRKA Stacja Nauka - warszawa 28.04.2022.mp3 Zgoda, Bagno, Widok, Przeskok - skąd wzięły się nazwy warszawskich ulic? (Stacja Nauka/Czwórka)

Ulica "niebotyków"

Nieopodal znajduje się Widok, a nazwa ulicy była związana z rozległym widokiem, jaki się z niej rozciągał. Miała ona ponad 2 km długości i zabudowana była głównie drewnianymi domami i małymi dworami. Pod koniec XVIII wieku znajdowało się tam siedem dworków, a w pobliżu ulicy Brackiej mały pałac. - Licząca 8 pięter kamienica przy ulicy Widok 8 była jednym z wyższych budynków czynszowych. Na początku XX wieku nazywano je „niebotykami”, czyli dzisiejszymi drapaczami chmur - dodaje urbanista. Na tle innych warszawskich wieżowców już nie robi takiego wrażenia, jak przed laty, ale wyróżnia się m.in. fasadą w stylu wiedeńskiej secesji z zielonymi płytami. 

Sprawdź także:

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Weronika Puszkar

Materiał: Oliwia Krettek

Data emisji: 28.04.2021

Godzina emisji: 12.45

kul

Czytaj także

"Pacanów", "Zgon" czy "Całowanie". Śmiejesz się z tych nazw? Sprawdź ich źródłosłów

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 14:54
Na mapie Polski odnajdujemy wiele nazw własnych, które wywołują uśmiech na naszych twarzach. Okazuje się jednak, że "Swornegacie" nie mają nic wspólnego z gaciami, "Niemyje-Ząbki" z brudem jamy ustnej, a "Zgon" ze śmiercią. Skąd więc się wzięły?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Język polski - zmienia się, ale jest w dobrej formie

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2022 17:15
- Odkąd ludzie zajęli się myśleniem o języku w kategoriach poprawności, zawsze były narzekania, że zmiany tylko mu szkodzą. Ja jednak nie podzielam utyskiwań na to, że polszczyzna umiera - przekonuje językoznawca Mateusz Adamczyk.
rozwiń zwiń