Matura 2022. Matematyka - prosta czy jednak nieschematyczna?

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2022 13:55
Zakończył się obowiązkowy dla wszystkich abiturientów pisemny egzamin maturalny z matematyki na poziomie podstawowym. Absolwenci klas o profilu mat-fiz liczą na 100 punktów, a jak poszło pozostałym? 
Maj to czas egzaminów w wielu polskich szkołach
Maj to czas egzaminów w wielu polskich szkołachFoto: Magdalenagalkiewicz/Shutterstock

Wszyscy maturzyści muszą przystąpić obowiązkowo do matury z języka polskiego, matematyki, języka obcego oraz jednego pisemnego egzaminu z przedmiotu do wyboru. Chętni mogą przystąpić maksymalnie do sześciu takich egzaminów. Wśród przedmiotów do wyboru są: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, języki mniejszości narodowych i etnicznych, język regionalny, a także matematyka, język polski i języki obce nowożytne. Egzaminy z przedmiotu do wyboru zdawane są tylko na poziomie rozszerzonym. Dlatego do tej grupy zaliczane są także - na tym poziomie - matematyka, język polski i języki obce, które są obowiązkowe na poziomie podstawowym.

Dziś młodzież pisała egzamin z matematyki. Matura rozpoczęła się po godzinie 9.00. Trwała 170 minut. Jednak z VII Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Warszawie pierwsi uczniowie opuścili szkołę już po kilkudziesięciu minutach. 

- Jedne kolega wyszedł po 40 minutach. My przed upływem godziny - chwalą się uczniowie mat-fizu. - Było łatwe. Ale chyba najdłuższe, ostatnie zadanie, gdzie trzeba było wyznaczyć współczynniki paraboli, było najtrudniejsze. Mogło sprawić problemy - dodają. - To nie było nic trudnego dla mat-fizu. 

Pełni emocji uczniowie, z którymi spotkała się Oliwia Krettek, dzielili się wynikami i liczyli ewentualne straty punktów. Zdradzili, że przed jutrzejszym egzaminem z języka obcego zamierzają już tylko odpoczywać, ewentualnie rozwiązać kilka zadań do matematyki rozszerzonej. - Dziś chcemy kultywować tradycję Jana Pawła II i iść na kremówki. Czekamy na kolegów - mówi jedna z licealistek. 

- Większość zadań była przewidywalna, ale kilka było takich nieschematycznych - mówi uczennica z klasy o profilu biologiczno-chemicznym. - Dla mnie najtrudniejszy był dowód, to zadanie robiłam 40 minut. Był pokomplikowany. Zdać zdam, ale mogło być lepiej - dodaje. 


Posłuchaj
05:49 czwórka stacja nauka 05.05.2022.mp3 Matura 2022 z matematyki. Jakie są wrażenia po egzaminie dojrzałości? (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Sprawdź także:

6 maja, w piątek, abiturienci przystąpią do podstawowego poziomu egzaminu z języka angielskiego. Matura z języka polskiego na poziomie rozszerzonym odbędzie się 10 maja. Według danych CKE w sumie w tym roku szkolnym przystąpi do egzaminu maturalnego około 289 300 absolwentów szkół ponadpodstawowych.

ZOBACZ WIĘCEJ Matura z Czwórką <<<

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Weronika Puszkar

Materiał: Oliwia Krettek

Data emisji: 05.05.2022

Godzina emisji: 12.11

pj

Czytaj także

Matura z geografii. Wszystko wyjaśniaj jak pięciolatkowi

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2022 11:00
Pierwszy egzamin maturalny już w środę, ale to nie koniec powtórek, w końcu matury będą trwały niemal miesiąc. Geografia to jeden z przedmiotów, które maturzyści często wybierają jako przedmiot dodatkowy. Podpowiadamy, jak ustrzec się błędów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń