Akademik marzeń? Jak widzą go studenci z Wrocławia?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2022 14:40
Studenci architektury i budownictwa polskich uczelni wzięli udział w 24-godzinnym maratonie BIM. Ich zadaniem było zaprojektowanie "Akademika marzeń". 
Fragment projektu akademika marzeń.
Fragment projektu akademika marzeń.Foto: Politechnika Wrocławska/mat. zespołu

Podczas maratonu BIM celem było wykonanie projektu architektoniczno-inżynieryjnego "Akademika marzeń". Obiekt mógł powstać w dowolnej lokalizacji, jednak przy zachowaniu pewnych założeń. W maratonie wzięli udział także studenci Politechniki Wrocławskiej. 

Prefabrykaty w użyciu

- Koncepcja musiała uwzględniać zastosowanie dwóch podstawowych technologii stosowanych w budownictwie: prefabrykacji betonowej i autoklawizowanego betonu komórkowego - opowiada dr inż. Mariusz Szóstak, adiunkt Katedry Budownictwa Ogólnego Politechniki Wrocławskiej. - Prefabrykacja betonowa to jest wykonywanie elementów w zakładzie produkcyjnym, które następnie są dostarczane na budowę i wbudowywane w konstrukcję.


Historyczne połączenie

Według założeń budynki akademika miały się wpisywać w historyczną oś kompozycyjną zaprojektowaną przez Maxa Berga. Obejmuje ona otwartą w 1913 roku Halę Stulecia i zbudowane sto lat później Afrykarium wrocławskiego zoo. Kompleks akademicki projektu wrocławskich studentów zlokalizowany został nad Odrą.

- Wyszliśmy od prostej bryły. Stworzyliśmy kompleks składający się z trzech obiektów. Pierwszym jest akademik marzeń, kolejny obiekt, który niejako wychodzi z tego budynku, jest na wodzie. To budynek sportowo-rekreacyjny, który dryfuje na rzece - mówi Agata Maj, studentka Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. - Oś zamknęliśmy domem asystenta, który umieszczony jest po drugiej stronie Odry.

Źr. Facebook/Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej 


W projekcie ważną rolę odgrywa liczba 3, bo łączy przeszłość z przyszłością. - Wzięliśmy pod uwagę wizję osi Berga, czyli jakby trzy stulecia: wybudowanie Hali Stulecia, po stu latach wybudowanie Afrykarium, my poszliśmy w przyszłość, czyli że po kolejnych latach powstaje nasz kompleks obiektów akademickich - tłumaczy Mariusz Szóstak. - Do tego mamy trzy budynki i trzy żywioły. Ziemię, na której znajduje się akademik marzeń i dom asystenta, wodę - czyli budynek sportowo rekreacyjny i powietrze, czyli kładki dla pieszych łączące te obiekty. Trójka też pojawiła się naszych zmaganiach, bo budowaliśmy wieżę i zajęliśmy trzecie miejsce. Trójka przechodzi więc jako idea całościowo w naszym projekcie. 

Posłuchaj
04:06 czwórka/stacja nauka - "Akademik marzeń" 20.05.2022.mp3 W audycji mówimy o projekcie "Akademik marzeń" z Politechniki Wrocławskiej (Stacja Nauka/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Maciej Wójcik

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 20.05.2022

Godzina emisji: 12.28

aw


Czytaj także

Chcesz zmieniać świat? Ten konkurs jest dla Ciebie

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 19:00
Do 17 stycznia można zgłaszać się do trzeciej edycji konkursu 25 under 25, którego celem jest wyłonienie młodych osób, które chcą zmieniać społeczno-gospodarcze oblicze Polski. 
rozwiń zwiń