Wyćwicz "r". Logopedzi znają na to sposób

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2022 13:46
Reranie czy rotacyzm - pod tymi pojęciami kryje się problem z poprawnym wymawianiem głoski "r". Logopedzi mają na to swoje efektywne sposoby. 
U osoby dorosłej wywołanie głoski r to nie jest długi proces. To praca logopedy na kilka spotkań, ale potem niezbędne jest ćwiczenie pacjenta.
U osoby dorosłej wywołanie głoski "r" to nie jest długi proces. To praca logopedy na kilka spotkań, ale potem niezbędne jest ćwiczenie pacjenta.Foto: Shutterstock

Najczęściej spotykamy się z "r" zamienianym na "l" albo "j" - wyjaśnia Dobrawa Szkarapata, członkini Logopedycznego Koła Naukowego Filolog. - W rotacyzmie można mieć do czynienia z pominięciem, np. "owe" zamiast "rower", albo może występować wadliwa artykulacja, czyli nieprawidłowa na zasadzie francuskiego "r", które jest wymawiane z tyłu, zamiast wibracją języka do wałka dziąsłowego - dodaje. 

Przyczyny rotacyzmu mogą być różne. Pierwsza z nich jest medyczna - wadliwość artykulatorów, np. język jest niesprawny, wędzidło podjęzykowe jest za krótkie i wtedy ten język nie ma jak wywołać głoski. - Do tego dochodzą przyczyny np. z dzieciństwa - dziecko za mało żuło, gdy było małe. Możemy szukać przyczyn genetycznych, ale też społecznych, np. ktoś w domu nie mówi "r", a my powtarzamy ten wzór - wymienia ekspertka. 

Żeby wywołać "r" w naszej wymowie, możemy zastosować kilka ćwiczeń. Pierwszym etapem, proponowanym przez rozmówczynię Szymona Majchrzaka, jest przygotowanie do wywołania, czyli ćwiczenie artykulatorów. - Smarujemy podniebienie Nutellą i językiem zlizujemy ją w stronę gardła, tak by język nam się pionizował do góry - podpowiada. - Ćwiczymy język jak na siłowni. Zaczynamy od wałka dziąsłowego - czyli od dziąseł nad przednimi górnymi zębami - dodaje. 

Następnym etapem ćwiczeń jest wywołanie "r" przez skupienie się na głoskach najbardziej do niego podobnych. - Mowa tu o głoskach przedniojęzykowo-dziąsłowych, czyli "t", "d", "n" - mówi rozmówczyni Czwórki. - Powtarzamy "t, t, t, t, t, t....", "d, d, d, d, d, d..." i "n, n, n, n, n, n...". Głoska "d" jest najbardziej podobna do "r", od niej wychodzimy, wywołując "r" - dodaje.  


Posłuchaj
04:50 czwórka stacja nauka 03.06.2022.mp3 Jak wyćwiczyć poprawną wymowę głoski "r"? (Stacja nauka/Czwórka)

 

Dobrawa Szkarapata zdradza, że ćwiczeniem, które przynosi duże efekty, jest wymawianie sekwencji głosek: "t, d, n, t, d, n...."

- Wywołanie głoski "r" u osoby dorosłej to nie jest długi proces. To praca logopedy na kilka spotkań, ale dalej jest ćwiczenie pacjenta - podkreśla. 


***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Maciej Wójcik

Materiał: Szymon Majchrzak

Data emisji: 03.06.2022

Godzina emisji: 12.23

pj

Czytaj także

"Stół z powyłamywanymi nogami", czyli jak ćwiczyć dykcję?

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2016 15:50
"Tata czyta cytaty Tacyta", "Tarcicę tartak tarł" - to przykładowe ćwiczenia aparatu mowy, które w Czwórce proponowała logopeda dr Jagoda Bloch.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Praca zdalna. Zmienią się przepisy?

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2022 19:25
Po dwóch latach dyskusji przepisy wyznaczające zasady wykonywania obowiązków na odległość są już gotowe i mają wejść w życie na początku września. Sprawdzamy, co za sobą niosą.  
rozwiń zwiń