Historia futra. Od luksusu do pogardy

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2022 13:00
Przez wiele wieków futra traktowane były jako symbol luksusu i wysokiego statusu społecznego. Na przełomie XV i XVI wieku dobrej jakości futro kosztowało tyle, co 6000 kurczaków lub pół tony pszenicy. Dziś nadal jest to towar z najwyższej półki, ale towar w bardzo złym guście.
Protest przeciwko futrom, Łotwa
Protest przeciwko futrom, ŁotwaFoto: nomadkate/shutterstock

 - W naszych kolekcjach nie będzie już naturalnych futer - zapowiedział słynny włoski dom mody Dolce & Gabbana. Mają je zastąpić eko-futra wykonane z materiałów, które są z recyclingu i do recyclingu się nadają. Wcześniej do wytycznych Fur Free Alliance dostosowały się już m.in. Armani, Versace, Chanel czy Prada. - Pierwszą marką, która zdecydowała się na tai krok - i to już w 2017 roku - był Gucci. Dla branży była to ogromna zmiana reguł gry - opowiada autorka cyklu modowego Ada Janiszewska. 

Alternatywy dla futer naturalnych pojawiły się już na początku XX wieku. Początkowo był to jedwab, później materiały syntetyczne, a wraz z rozwojem technologii coraz trudniej było odróżnić futra sztuczne od naturalnych. - Dziś projektanci tworzą futra z materiałów z recyclingu, część wykorzystuje do tego stare futra, a są też tacy, którzy eksperymentują z materiałami z roślin - wyjaśnia rozmówczyni Oliwii Krettek.

Dużą rolę w zmianie myślenia o futrach w modzie odegrała organizacja PETA - People for the Ethical Treatment of Animals. Obrońcy praw zwierząt szczególnie zintensyfikowali swoje działania w latach 70. XX wieku. O pomoc poprosili ikony mody, czyli podziwiane kobiety dyktujące trendy. W ich kampanii wzięły udział światowej sławy modelki, w tym Naomi Campbell oraz Cindy Crawford, które pozowały nago promując hasło" I’d rather be naked than wear fur" ("Wolę być naga niż nosić futra").

Posłuchaj
08:42 CZWÓRKA Stacja Kultura - moda 03.02.mp3 Co zamiast futer? Eko-trendy we współczesnej modzie (Stacja Kultura/Czwórka)

- Przeciwnicy futer byli od zawsze, ale w ostatnich dekadach stało się o nich naprawdę głośno. To, co kiedyś świadczyło o wysokim statusie, dziś jest raczej synonimem obciachu. Przekonała się o tym jedna z modelek, która pojawiła się na wybiegu w futrze i została oblana czerwoną farbą - dodaje Janiszewska.   

Sprawdź także:

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Dolce&Gabbana (@dolcegabbana)

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Oliwia Krettek

Materiał przygotowała: Ada Janiszewska 

Data emisji: 03.02.2022

Godzina emisji: 11.45

kul


Czytaj także

Wełniany płaszcz i sukienka z wiskozy. "Każdy materiał ma drugie dno"

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2020 19:30
Tekstylia to podstawa modowej branży, tymczasem dla części konsumentów w ogóle nie ma znaczenia z jakiego materiału uszyta jest sukienka i ile procent wełny ma płaszcz. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wege-dziary. Zielona rewolucja w sztuce tatuażu

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 18:40
Tatuatorzy zaniepokojeni ilością jednorazowego plastiku zużywanego w trakcie pracy oraz tuszu pochodzenia zwierzęcego, szukają bardziej ekologicznych rozwiązań. Stąd wzięły się wegańskie tatuaże i ekologiczne salony, których pojawia się coraz więcej - także w Polsce.
rozwiń zwiń