Science Com 2022. To czas dla młodych naukowców

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2022 14:10
Science Com to dwudniowy festiwal nauki, podczas którego młodzież szkolna, studenci i młodzi naukowcy mają okazję zdobyć nowe umiejętności, nawiązać kontakty i zaprezentować swoje projekty badawcze z dowolnych dziedzin naukowych.
Edukacja i robotykazdjęcie ilustracyjne
Edukacja i robotyka/zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/metamorworks

Myślą przewodnią wydarzenia jest komunikacja naukowa, czyli dialog między naukowcami a społeczeństwem. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Czwórki.

ZOBACZ WIĘCEJ Patronaty Czwórki <<<

Tegoroczna odsłona odbędzie się już 18-19 listopada i poświęcona będzie tematom zrównoważonego rozwoju miast i społeczności, istocie odpowiedzialnej konsumpcji oraz produkcji. Jak tłumaczyła Marta Trzeciak, koordynator tego wydarzenia, miasta dynamicznie się rozrastają, a według niektórych szacunków do 2030 liczba ludności miejskiej na świecie wzrośnie do 5 mld. - Dlatego tematyka zrównoważonego rozwoju wszystkich dotyczy - mówiła gość Czwórki. 

Wydarzenie dla młodych naukowców odbędzie się w Centrum Nauki Experyment w Gdyni. Jak podkreślała Marta Trzeciak, miasta stoją dziś przed różnymi wyzwaniami. - Jednym z naszych wydarzeń będzie konferencja naukowa. Chcieliśmy pokazać, że nasze dawne spojrzenie na miasta - wielkie gmachy - może być już nieaktualne - tłumaczyła. - Chcemy uczynić miasta przyjaznymi dla mieszkańców, ale i planety - opowiadała. 

Posłuchaj
07:05 _PR4_AAC 2022_11_17-12-44-28.mp3 O Science Com opowiada Marta Trzeciak (Stacja Nauka/Czwórka) 

Podczas Science Com swoje prace i osiągnięcia, a także efekty badań naukowych prezentują młodzi naukowcy. - Projekt realizuję wraz z kolegą we współpracy m.in. z kilkoma uniwersytetami - mówiła 18-letnia Barbara Siewert, naukowiec, która bada antykancerogenne właściwości ekstraktu z wrośniaka garbatego. - Byliśmy w stanie wykazać aktywność cytotoksyczną, czyli zdolność do zabijania komórek nowotworowych raka jelita grubego przez ten właśnie ekstrakt z grzyba - tłumaczyła w rozmowie z Czwórką. - Warto od jak najwcześniejszego etapu edukacji próbować swoich sił w przeróżnych konferencjach naukowych, dzięki temu poszerzamy swoje możliwości - podkreślała. 

Posłuchaj
07:58 2022_11_18 12_04_19_PR4_Stacja_Naukascience com.mp3 O Science Com opowiada Barbara Siewiert (Stacja Nauka/Czwórka) 

Zobacz także: 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia KrettekMaciej Wójcik

Gość: Marta Trzeciak (koordynator Science Com)

Data emisji: 17-18.11.2022

Godzina emisji: 12.45

kd/kor

Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń