Programiści z Politechniki Warszawskiej nagrodzeni na HackYeah

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2022 21:58
Zespół The GINdoors z Politechniki Warszawskiej okazał się bezkonkurencyjny podczas HackYeah w Krakowie. Ich rozwiązanie zostało docenione przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego.
Zespół The GINdoors z PW zwyciężył w maratonie- programistycznym HackYeah
Zespół "The GINdoors” z PW zwyciężył w maratonie- programistycznym HackYeah Foto: Screen/FB/HackYeahPL

Hackathon to ciekawe wydarzenie podczas którego drużyny programistów rywalizują ze sobą by rozwiązać dany problem, w ograniczonym czasie. Organizowanym corocznie i największym z nich w Europie jest HackYeah.

Impreza odbywała się w dniach 19-20 listopada w krakowskiej Tauron Arenie.- Hackathon to maraton dla programistów, którego główną ideą jest to, ze ma się mało czasu, najczęściej 24 godziny - mówi Jakub Łobodecki z zespołu The GINdoors. - Dalsze formuły są różnorodne, bo tematyka może być ogólna i liczy się pomysł na rozwiązanie. Może też być sformułowane konkretne zadanie i trzeba je zrealizować, a kto zrobi to najlepiej wygrywa.

Do rywalizacji stanęło blisko 2500 programistów, którzy mogli wybrać jedno z dwunastu zadań. W zadaniu przedstawionym przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego najlepsi okazali się geoinformatycy z Politechniki Warszawskiej: Kamil Choromański, Alicja Łobodecka, Jakub Łobodecki i Mateusz Białe, którzy tworzą grupę The GINdoors. Programiści opracowali najlepszy system wykrywania szkodliwych postów w mediach społecznościowych.

The GINdoors jest doświadczony zespół, a Hackathon w Krakowie był już szóstym, w którym wzięli udział. Jedno z zadań sformułował sam Urząd Komisji Nadzoru Finansowego i polegało ono na wykorzystaniu uczenia maszynowego w systemie służącym do wykrywania niebezpiecznych oraz nielegalnych postów w mediach społecznościowych w aspekcie branży finansowej.

- Zadanie było szczegółowo określone, były także dostarczone próbki uczące, więc tu liczyła się tak naprawdę implementacja i to jak sobie z tym zadaniem poradzimy - mówi programista. - W naszym zespole mamy jasno podzielone role i to było dla nas dość naturalne kto się czym zajmie.

The GINdoors zaproponował rozwiązanie z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, która wspierała dwa systemy - do wykrywania podejrzanych zdjęć oraz do analizy tekstu postów w mediach społecznościowych. - Aplikacja skanowała posty opublikowane na obserwowanych profilach i wskazywała te, które wyglądały na podejrzane. Dodatkowo utworzony został portal internetowy, który pozwalał na zarządzanie analizowanymi wpisami i w razie potrzeby ręczne oznaczenie ich jako niebezpieczne - mówi członek zespołu. - Nasze oprogramowanie pobierało w czasie rzeczywistym informacje z jednej z platform społecznościowych, można jednak rozbudować je do obsługi innych social mediów.


Posłuchaj
04:07 Czwórka/Stacja Nauka - Zwycięstwo programistów Politechniki Warszawskiej 08.12.2022.mp3 W audycji mówimy o zwycięstwie programistów Politechniki Warszawskiej w Hackathonie HackYeah (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Pomysły uczestników HackYeah były oceniane między innymi pod kątem innowacyjności, wizualnych szczegółów i możliwośći implementacji. W uzasadnieniu Urząd Komisji Nadzoru Finansowego stwierdził, że rozwiązanie The GINdoors cechowała najwyższa jakość i dojrzałość technologiczna.


***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Weronika Puszkar

Materiał: Marek Bąkiewicz

Data emisji: 08.12.2022

Godzina emisji: 12.28

aw/pw.edu.pl

Czytaj także

Studentki architektury wyróżnione za projekt sardyńskiego Elini

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2022 14:00
Studentki z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej zostały wyróżnione w prestiżowym międzynarodowym konkursie Culture Station YAC. Centrum sardyńskiego miasteczka Elini podzieliły na strefę umysłu, ciała i duszy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przyznano Studenckie Noble. Kto został laureatem?

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2022 18:15
Za nami gala finałowa Studenckiego Nobla. Nagrody zostały przyznane już po raz 13., tym razem w dziewięciu kategoriach. - Wybór nie było prosty, bo finaliści mogli się pochwalić dużymi osiągnięciami - mówi Julia Bańko, koordynatorka konkursu. Wydarzenie odbywało się pod patronatem Czwórki.
rozwiń zwiń