Skąd bierze się gaz w kuchence?

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2022 16:40
Gaz ziemny może być wydobywany z czystego źródła, może też występować w złożu z ropą naftową. Jego podstawowym składnikiem jest metan. Pozostałe to etan, propan, butan, azot, dwutlenek węgla i inne składniki, które występują w różnych ilościach.
W kuchenkach gazowych wykorzystujemy gaz ziemny, którego podstawowym składnikiem jest metan
W kuchenkach gazowych wykorzystujemy gaz ziemny, którego podstawowym składnikiem jest metanFoto: frenky362/ Shutterstock

- Gaz oczyszczany jest zazwyczaj w miejscu wydobycia. Najpierw musi być osuszony, a potem usuwane są z niego cięższe węglowodory. To wszystko zależy od źródła, z którego pochodzi - wyjaśnia Grzegorz Rosłoniec ze Studenckiego Koła Naukowego Energetyki SGH w Warszawie.

Oczyszczony gaz transportowany jest dalej przez skomplikowaną sieć infrastruktury gazociągowej. - Tam, gdzie są gazociągi, znajdują się też tłocznie, bo po przebyciu części drogi gaz traci ciśnienie i musi być "dopompowany" - mówi ekspert. - Nadwyżki gazu trafiają do magazynów podziemnych, które najczęściej mieszczą się tam, gdzie były kopalnie soli. Na tyle dużo możemy zmieścić w nich gazu, że pokrywa on do 20 proc. rocznego zapotrzebowania.  

Do naszych domów gaz ziemny doprowadzany jest przez sieci przesyłowe i dystrybucyjne. Trafia on nie tylko do mieszkań, ale także do przedsiębiorstw i elektrociepłowni. - Tam, gdzie nie docierają gazociągi, buduje się stacje regazyfikacji, gdzie gaz skroplony zamieniany jest z powrotem w formę gazową. I z takich stacji jest on dostarczany do odbiorców - dodaje rozmówca Jędrzeja Rosiewicza. Gaz ziemny uważany jest za najlepsze paliwo naturalne, dlatego że jest ekologiczny i emituje śladowe ilości szkodliwych zanieczyszczeń. Powinien występować w barwie jasnoniebieskiej, bo taki kolor świadczy o tym, że proces spalania przebiega prawidłowo. 

Posłuchaj
04:20 CZWÓRKA Stacja Nauka - gaz 30.12.2022.mp3 Jak "wędruje" gaz? (Stacja Nauka/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Weronika Puszkar

Materiał: Jędrzej Rosiewicz

Data emisji: 30.12.2022

Godzina emisji: 12.45

kul/kor

Czytaj także

Grafologia. Charakter pisma jest jak odcisk palca

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2016 16:06
- W piśmie wyrażamy siebie i naszą osobowość. Co ciekawe, kiedy my się zmieniamy, rozwijamy, nasz charakter pisma ewoluuje wraz z nami - tłumaczyła dr Zuzanna Górska-Kanabus.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polscy wynalazcy. "Kłótnia z Einsteinem i prototyp peceta"

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2022 14:00
Młodzi polscy naukowcy pracują nad podbojem kosmosu, tworzą algorytmy pomagające w walce z koronawirusem, a nawet wytwarzają prąd z warzyw. Ich wyobraźnia nie zna granic, podobnie jak polskich wynalazców z poprzednich dekad. 
rozwiń zwiń