"Ogród danych" - czy można przechowywać informacje w DNA roślin?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2023 18:06
Przechowywanie danych generuje więcej gazów cieplarnianych niż przemysł lotniczy. Problem, znany od dawna, rodzi troskę nie tylko ekologów, ale także artystów działających na styku nauki, technologii i sztuki. Tak powstał projekt "Ogród danych". 
Przechowywanie danych w DNA roślin jest już możliwe, budzi jednak wątpliwości natury etycznej
Przechowywanie danych w DNA roślin jest już możliwe, budzi jednak wątpliwości natury etycznejFoto: shutterstock/ Production Perig

- Nasze dane są przechowywane w centrach danych zlokalizowanych na całym świecie. Pochłania to bardzo dużo energii i wody - mówi Anna Galas-Kosiul, kuratorka Biennale Warszawa. - "Data Garden", czyli "Ogród Danych", kolektywu Grow Your Own Cloud (GYOC), to projekt, który wyrasta z refleksji o emisyjności centrów danych.


Kod zero-jedynkowy w DNA

Jednym z alternatywnych sposobów może być wykorzystanie do tych celów natury. Artyści zaproponowali, żeby przechowywać informacje w DNA roślin. - Od 2017 roku wiemy, że to jest możliwe, bo w Harvard Medical School przeprowadzono testy i okazało się, że można zamienić dane na kod zero-jedynkowy i zapisać je w łańcuchu DNA - wyjaśnia rozmówczyni Marty Zinkiewicz. - Nie przechowamy tak wielkich, terabajtowych plików, ale możemy zapisać kilkusetbajtowe pliki, np. graficzne.


Zielone nośniki danych

Pomaga w tym urządzenie do sekwencjonowania DNA, które można znaleźć w większości laboratoriów. Dysponując odpowiednią aplikacją, możemy zapisywać, a potem odczytywać dane. W tej sytuacji warto dbać o zielone nośniki danych, chociaż, jak przekonuje kuratorka, DNA można pozyskać nawet ze zwiędniętych roślin.


Posłuchaj
03:49 Czwórka/Stacja Nauka - ogród danych 04.01.2023.mp3 W audycji mówimy o projekcie "Ogród danych" (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Wątpliwości natury etycznej

Rośliny to niejedyna nadzieja.  - Prowadzi się testy zapisywania danych w DNA bakterii czy grzybów, czyli organizmów jednokomórkowych - tłumaczy Anna Galas-Kosiul. - Póki co wpływ takich zapisów na organizmy nie jest znany. Pojawia się wiele wątpliwości natury etycznej, jeżeli chodzi o ingerencję w genotyp ludzki czy roślinny, dlatego być może przyszłością jest zapisywanie danych w syntetycznym DNA.

Zobacz także:


***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Weronika Puszkar

Materiał: Marta Zinkiewicz

Data emisji: 04.01.2023

Godzina emisji: 12.42

aw/kor

Czytaj także

Koszulka do ładowania telefonu. Ekologiczna i ekonomiczna

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2022 15:26
Czasy, kiedy baterie do telefonów wytrzymywały kilka dni, minęły bezpowrotnie. Dziś korzystamy z tylu aplikacji, że średnio telefon ładujemy raz dziennie. Problem zaczyna się, kiedy nie mamy gdzie tego zrobić, bo cały dzień jesteśmy w biegu.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztuczna inteligencja w medycynie - jak jest wykorzystywana?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2022 14:59
Sztuczna inteligencja coraz częściej wkracza w nowe obszary życia. Od jakiegoś czasu jest także wykorzystywana w medycynie - także w Polsce. 
rozwiń zwiń