Język strategiczny. Dlaczego warto uczyć się chińskiego?

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2023 15:20
Posługuje się nim 1,3 miliarda osób, nic więc dziwnego, że w ostatnim czasie coraz częściej mówi się, że język chiński zakończy dominację języka angielskiego.
Zainteresowanie Chinami może mieć podłoże turystyczne, technologiczne albo kulturowe. To powoduje, że coraz więcej osób chce się uczyć języka chińskiego (zdj. ilustracyjne)
Zainteresowanie Chinami może mieć podłoże turystyczne, technologiczne albo kulturowe. To powoduje, że coraz więcej osób chce się uczyć języka chińskiego (zdj. ilustracyjne) Foto: Shutterstock/Maridav

- Chiński posiada wiele odmian i są naukowcy, którzy twierdzą, że tak naprawdę to grupa języków spokrewnionych. W oczach rządu chińskiego są to jednak tylko dialekty, bo język jest jeden - tłumaczy sinolog Olgierd Uziembło. - Językiem urzędowym w Chinach i na Tajwanie jest mandaryński. Uczy się go w szkole i używa w instytucjach państwowych. Znajomość mandaryńskiego pozwala także "dogadać" się z  mieszkańcami Chin - dodaje dr Ting-Yu Lee z Uniwersytetu SWPS. Innymi popularnymi w tej chwili językami - oprócz mandaryńskiego - są kantoński, którym mówi się w południowych Chinach, czyli w Hongkongu, oraz tzw. język tajwański, który jet używany potocznie na Tajwanie.  

Język chiński jest wyzwaniem dla mieszkańców Europy, bo nie ma w nim liter, tylko znaki, które trzeba zapamiętać. Niektóre słowniki podają, że istnieje nawet ponad 100 tysięcy chińskich znaków. Żeby zrozumieć, o czym piszą chińskie gazety, trzeba znać około 2000 z nich. - To także wystarcza, żeby zacząć czytać chińskie książki. Jeszcze nie literaturę piękną, ale od czegoś trzeba zacząć - śmieje się dr Ting-Yu Lee.

Jak twierdzi Olgierd Uziembło, z większością dźwięków pojawiających się w chińskim powinniśmy sobie poradzić, bo w naszym języku mamy podobne. Jedyne, co musimy opanować, to tony, bo każda sylaba ma tu cztery możliwe intonacje. W języku chińskim nie ma odmian, w momencie, kiedy budujemy czasy, aspekty są budowane za pomocą partykuł. Także trzeba wiedzieć, w którym miejscu zdania należy umieścić odpowiednią partykułę. I tak działa gramatyka. 

Zobacz też:

Jak szybko można nauczyć się chińskiego? Jak w przypadku każdego języka, to zależy od indywidualnych zdolności. Ale na pewno trzeba się uzbroić w cierpliwość. Mimo to chętnych na takie lekcje nie brakuje. - Chiński to jest dobry, długoterminowy i strategiczny wybór języka do nauki - podkreślają rozmówcy Jędrzeja Rosiewicza. 

Posłuchaj
05:21 CZWÓRKA Stacja Nauka - chinski 20.04.2023.mp3 Kiedy powstał język chiński i ile czasu potrzeba, by się go nauczyć? (Stacja Nauka/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Materiał przygotował: Jędrzej Rosiewicz

Data emisji: 20.04.2023

Godzina emisji: 12.35

kul

Czytaj także

Filolog. Czy warto wybrać ten zawód?

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2015 19:45
Sprawdzimy czy i dlaczego dobrze jest studiować kierunki lingwistyczne, które języki wybierać i gdzie możemy znaleźć zatrudnienie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Język na urlopie. Dogadać się jak Polak z Włochem

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2016 15:30
– W przeciwieństwie do Włochów Polacy mówią przynajmniej trochę w jakimś innym języku. A u nas to masakra – mówił Chris Terzoni, Włoch, który nauczył się nie tylko polskiego.
rozwiń zwiń