Pierzga. Jedz to, co jedzą pszczoły

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2020 15:40
Pierzga pszczela jest podstawowym pokarmem pszczół, który owady same wytwarzają sobie wewnątrz ula. Zdaniem ekspertów to jeden z najbardziej wartościowych produktów spożywczych.  
Audio
  • Co to jest i jak smakuje pierzga? (Stacja Nauka/Czwórka)
Pierzga pszczela (zdj. ilustracyjne)
Pierzga pszczela (zdj. ilustracyjne)Foto: Auhustsinovich/Shutterstock.com

Czytaj także
pszczoły_1200.jpg
Miejskie pszczoły - po co nam one?

- Pierzga to inaczej pyłek przerobiony przez pszczoły na tzw. "papkę", którą karmią larwy - tłumaczy Marek Boroski, pszczelarz z Łowicza i prezes Mazowieckiego Związku Pszczelarzy.

W składzie pierzgi znajdują się zarówno podstawowe składniki odżywcze - węglowodany, tłuszcze i białka, jak i witaminy oraz minerały. To wszystko sprawia, że pierzga pszczela jest świetnym środkiem do odżywienia i ogólnego wzmocnienia organizmu. 

Smak pierzgi jest zmienny i zależy od tego, z jakich roślin pszczoły zbierają pyłki. - Pierzga może być lekko kwaśna i po prostu niesmaczna. Ale można dodać do niej miodu - podpowiada rozmówca Macieja Wójcika. 

Posłuchaj
pszczoła pszczoły ule 1200.jpg
Codzienność pszczół w ulu. "Tu każdy ma swoje zadanie do wykonania"

W przeciwieństwie do miodu pierzga nie jest płynna, przez co nie dodamy jej do ciasta czy do herbaty. Warto też wiedzieć, że zwykle przyjmuje ona ciemnożółty lub brązowy kolor. - Wyglądem przypomina trochę kawę. Ma formę grudek o nieregularnym kształcie - wyjaśnia pszczelarz. - Zazwyczaj proponujemy, by ją stosować codziennie, ale w niewielkiej ilości - od 4 do 5 ziarenek na czczo.

I nawet te kilka ziarenek na dobę może nam pomóc w wielu dolegliwościach. - Na przeziębienie, na biegunkę, przy chorobach układu pokarmowego i dróg oddechowych - wymienia Marek Boroski.

Niestety pierzga jest droga i trudno dostępna. Można ją dostać w sklepach zielarskich i u samego pszczelarza.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz 

Materiał: Maciej Wójcik

Data emisji: 11.06.2020

Godzina emisji: 12.45


Czytaj także

Światowy Dzień Drzemki w Pracy. Dlaczego warto się przespać?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2019 13:54
Obchodzony jest 12 marca. Być może spowodowane jest to kończącą się zimą i nadchodzącą jednocześnie wiosną. Szara aura za oknem nie zawsze zachęca do maksymalnej wydajności i często jesteśmy po prostu senni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zęby mądrości. Skąd wzięła się zła sława ósemek?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 14:00
Wbrew nazwie - zamiast z życiowym doświadczeniem - kojarzą się gównie z bólem. - Są ludzie, którzy nie mają z nimi najmniejszego problemu, ale niektórym zęby mądrości mogą dać "prawdziwy wycisk" - mówi lekarz dentysta Patrycja Ostapiuk-Dąbrowska.
rozwiń zwiń