Skąd się biorą rude włosy?

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2020 12:50
Występują u zaledwie 2 proc. populacji całego świata, ale czy to znaczy, że są wyjątkowe? - Rude włosy to nie przypadek, tylko genetyka - wyjaśnia trycholog Emilia Młodzianowska. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Selenit/Shutterstock.com

Posłuchaj
03:10 [CZWORKA]Stacja Nauka 3 sierpień 2020 rudy.mp3 Wszystko o rudych włosach (Stacja Nauka/Czwórka)

Rude loki w spadku po babci

Starożytni Egipcjanie uważali, że rude włosy przynoszą pecha, Grecy - że osoby z rudymi włosami po śmierci zamieniają się w wampiry. Jednak dzięki badaniom naukowym wiemy już, że za ten kolor odpowiada niezwykle rzadka mutacja białka MC1R. Tylko jeśli oboje z rodziców posiadają gen recesywny odpowiedzialny za rude włosy dziecko z takimi się urodzi. Ważne jest też to, że można być nosicielem genu recesywnego, posiadając przy tym inny kolor włosów - wystarczy, że któryś z przodków matki i ojca miał rude włosy. - Gen odpowiadający za rude włosy można odziedziczyć po rodzicach, którzy mieli pojedyncze allele i wcale nie byli "rudzielcami" - wyjaśnia ekspertka.

Kolor włosów a geografia

Istnieje bardzo dużo odcieni rudego koloru, ale generalnie ta barwa jest rzadko spotykana, zwłaszcza w naszej części świata. - Co innego w Anglii, Szwecji czy Irlandii, gdzie ta mutacja często występuje - tłumaczy rozmówczyni Agaty Nowotnik.

Posłuchaj także:

Rude włosy wyróżniają się głównie kolorem, ale ich struktura jest taka sama jak u blondynek czy brunetów. - Tak samo jest rozłożony barwnik, taka sama jest jego budowa - dodaje Emilia Młodzianowska. 

Rude włosy - pielęgnacja

Jeśli natomiast chodzi o pielęgnację - rudowłosi muszą poświęcić jej więcej czasu. Aby utrzymać włosy  w dobrej kondycji niezbędne jest stosowanie odżywek naturalnie wzmacniających ten kolor, czyli bogatych w składniki takie jak cynamon, kora dzikiej róży i hibiskus.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz 

Materiał przygotowała: Agata Nowotnik

Data emisji: 03.08.2020

Godzina emisji: 12.32

kul/pj

Czytaj także

Emolienty, proteiny i humektanty - jak wygrać z suchymi włosami?

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2020 09:13
Chcąc przywrócić naszym włosom blask i zdrowie, najczęściej decydujemy się na zmianę fryzury, czyli ich drastyczne skrócenie. Okazuje się jednak, że właściwa pielęgnacja też może dać doskonałe, nieoczekiwane rezultaty. Jak to zrobić? Poznajcie PEH.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak fotografować jedzenie? Najpierw wizja, potem aplikacje

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2020 11:00
W czasach Instagrama każdemu z nas zależy, żeby zdjęcia, które udostępniamy na profilu, były jak najbardziej atrakcyjne. A co oglądamy w sieci najchętniej? Zdjęcia jedzenia. 
rozwiń zwiń